Veru aj ateizmus je len vierou.

Kultúrna vojna čo by hlavný ideologický stret dvoch kozmologických konceptov a východísk pre spoznávanie sveta a hľadania zmysluplnosti života, sa dnes vedie na línii kresťanstvo versus ateizmus. Kým kresťania nemajú problém prijať názor, že zložitosť sveta a jeho pôvod sa vymyká chápaniu človeka, ateisti naopak sa sami prehlasujú za stúpencov rozumu a pripúšťajú len to a len potiaľ, pokiaľ im to dovolí rozum, vedecké poznatky a – fantázia.
V skratke – ateisti považujú kresťanov za veriacich v neoverené idey a sami seba za neveriacich. Lebo neveria v neoverené idey. To, že sú vzápätí poľahky pristihnutí pri slepej viere v neoverené hypotézy, teda sú pristihnutí pri viere, ich privádza do zúrivého zúfalstva.

Ja ateizmus viera? Ateisti tvrdia, že v žiadnom prípade.

Portál komunity ateistov “Ateisti.sk” uvádza, citujem:
Ateizmus (iné názvy: neverectvo; pejoratívne bezbožnosť, z gr. atheos = bezbožný < a = ne- + theos = boh) znamená absenciu viery v existenciu Boha alebo Bohov. Tak ako nezbieranie známok nie je koníček a nefajčenie nie je zlozvyk tak, ani ateizmus  NIE JE VIERA ANI NÁBOŽENSTVO.
V podobnom duchu sa nesú aj vyjadrenia ateistických diskutérov, citujem:
Tak ateizmus je viera? 😀 Ak je ateizmus viera, budem sa ďalej venovať môjmu nádhernému hobby nezbierania známok :]
Vždy mi pripadala táto definícia ateizmu absurdná. Najprv si definujete boha ako neviditeľnú nehmotnú bytosť, ktorá sa dá spoznať iba cez vieru. A následne hovoríte o ľuďoch čo tejto báchorke neveria ako o “veriacich” v neexistenciu. 
Potom krestania su neveriaci? Pretoze neveria, ze Boh neexistuje.
Hra so slovickami…
Naco vymyslate take bludy? Ateisti neveria vo vsemohuceho čarodejníka, bodka.
Podobných citátov nájdeme veľmi veľa. Odrážajú stav mysle dnešného moderného ateistu – podráždenie pri pohľade do zrkadla. Definícia ateizmu ako viery v neexistenciu Boha je pre nich neprijateľná.

Ateisti neveria v existenciu Boha. Hoci v skutočnosti veria v neexistenciu Boha. Akokeby medzi tými dvomi výrokmi bol nejaký významový rozdiel. ( > )

No kultivovanejšie stránky zaoberajúce sa ateizmom princíp viery neodmietajú. Wikipédia otvorene píše o ateizme nevyhnutne spojenom s vierou, citujem:
Veľa ateistov zastáva taktiež názor, že keďže ich postoj nevyžaduje žiadnu vieru okrem viery v to, čo je možné pozorovať priamo našimi zmyslami…atď
Dokonca aj veľký ateistický filozof Nietzsche tvrdí, že viera je nevyhnutná, citujem:
“Prísne vzaté neexistuje nič také ako veda bez akýchokoľvek postulátov…filozofia či viera tam musí byť ako prvá, aby z nej veda mohla získavať smer , zmysel , hranice , metódu , a právo existovať….Základom našej viery vo vedu je vždy metafyzická viera.“
Viera nie je ničím iným ako neovereným predpokladom, ktorý považujeme na základe životných skúseností a aktuálneho stavu poznania za prijateľný. Kresťania považujú svoje náboženské presvedčenie za prijateľné a rovnako tak ateisti odmietajú  kresťanstvo z pochopiteľných dôvodov. Oba názorové prúdy majú pre svoj postoj zdôvodenie, ktorým ten svoj predpoklad, teda vieru, dokážu logicky brániť.
Porovnávanie ateistickej viery k nezbieraniu známok nie je zrovna najšťastnejšie. Pretože ak nezbieranie známok nie je koníčkom, potom nemôže byť asexualita sexualitou, či rôzne sexuálne orientácie rovnocennými. No dnešný stav je taký, že aj asexualita sa považuje za sexualitu a poblúdenie je orientáciou.
Ateizmus teda vierou rozhodne je. Nie vierou náboženskou, odvodenou od nasmerovania na nejakého boha, ale vierou filozofickou. Pretože ateizmus vychádza z neovereného predpokladu, ktorý si osvojil a postavil na ňom celé spektrum filozofií.
Tvrdenie, že ateizmus nie je viera, je len kŕčovitý a podráždený pokus vyčleniť sa z komunity voči kresťanom, nakresliť pomyselné hranice a viesť zápas s umelovytvoreným nepriateľom.
Rozdeľ a bojuj, podmaňuj a vládni! Živočíšny princíp boja o teritórium. To je ateizmus vo svojej podstate.

11 thoughts on “Veru aj ateizmus je len vierou.

 1. Nemám pocit, že by ma kváril nejaký kŕč, alebo že by som bol podráždený, ale pre mňa je ateizmus životný štýl:
  Aby som vyvrátil nezmyselné demagogické konštrukcie o sekulárnych humanistoch – ateistoch, uvádzam moju definíciu súčasného ateistu, ako ho ja poznám a žijem.
  Súčasný ateizmus je ž i v o t n ý š t ý l založený na vysokej úcte k životu, poznaní a životných skúsenostiach mnohých generácií, všeobecne platných morálnych princípoch, na logickom kritickom myslení, ktorý odráža hlboké vnútorné presvedčenie človeka – ateistu o tom, že jestvovanie, či nejestvovanie akýchkoľvek nadprirodzených síl, bytostí, bohov, ho k n i č o m u  n e z a v ä z u j e, tobôž nie k tomu, aby staval kostoly, bol členom niektorej z cirkví, vydržiaval armádu tzv. duchovných, mal neracionálny postoj k životu rešpektovaním iluzórnych náboženských predstáv, cirkevných dogiem, predpisov a veľakrát aj človeku nedôstojných magických úkonov. Je pochopiteľné, že ateista považuje akékoľvek predstavy o nadprirodzene – abstraktnom svete bohov, za ilúzie.
  Na nábožensky veriacich ľuďoch je zaujímavé, že aj keď, podľa tvojej definície viery, sa jedná o neoverené predpoklady, tak majú záujem konať a konajú tak, ako by to v čo veria bola pravda a ako pravdu to aj prezentujú. Nezdá sa ti to nerozumné. Ale v kostoloch sa nehovorí o neoverených predpokladoch. Nie je to podvod na veriacich?

  Like

   • Hľadať pravdu = veriť
    Ako inak by si mohol hľadať pravdu, ak by si neveril v jej existenciu? 😀
    Ak urobíš s pravdepodobného fakt, prestaneš byť veriacim a staneš sa presvedčeným 😀

    Like

  • Tvrdíte, že by sa RKC nemala pliesť do politiky. No prehliadate, že hnacou silou rozvratu komunizmu bola Cirkev. Podobne sa RKC zaslúžila o znovunadviazanie diplom.stykov medzi Kubou a SŠA.
   RKC ako jediná európska inštitúcia sa vzoprela Hitlerovi a kritizoval – ešte okrem tuším dánskeho kráľa….
   Stačí? Môžem pridať, ak sa máli 🙂

   Like

 2. Kubánci by si mali uvedomiť, že za ich problémy, je zodpovedná cirkev a kresťanská amerika,kresťan by mal pomáhať, ale kongres USA plný kresťanov, uvalil na KUBU ekonomické embargo….prečo….

  Like

  • dement sta2rky:

   Argument o jednoho menej není argument.

   Všetky božstvá staroveku nemajú žiadnu výpovednú hodnotu,to sa nedá zosúladiť s Ježíšom,o ktorm máme historické spisy-evanjeliá+ mimobiblické záznamy

   ste prachsprostý luhár !

   Liked by 1 person

  • Ak je náboženstvo svetonázorom, tak potom aj ateisti sú veriaci a stále zostávajú pri tom jednom svojom – náboženstve. Ateisti sú teda veriaci. Zbožní veriaci. Veď zbožňujú samy seba!

   Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s