Ako je to vlastne s ateizmom v Česku?

O susednom Česku sa nezriedka píše, že je najateistickejšou krajinou sveta. Nie je to pravda, lebo sú ešte aj ateistickejšie krajiny. Napr. Čína a Japonsko. OSACR víťazoslávne bubnuje do sveta viac ako 50% zastúpenie ateistov v krajine. Tento údaj potvrdzuje aj Věra Haberlová zo STEMu. Súčasne však upozorňuje na skutočnosť, že ateisti si tak dosť tento údaj interpretujú po svojom. Nešťastne položená otázka pri prieskume (Veríte v Boha?) tak postavila odpovedajúcich pred dilemu čiernobielej odpovede. A tak si fešáci z OSACR privlastnili aj ateistov veriacich vo vyššiu moc, víly, horoskopy, ufónikov či Prozreteľnosť.

Štatistické sčítanie obyvateľstva z roku 2011 prináša údaj o viac ako 34% zastúpení občanov nehlásiacich sa k žiadnej viere. Takmer 14% sa hlási ku konkrétnej náboženskej obci a necelých sedem sa považuje za veriacich bez príslušnosti k náboženskje spoločnosti. Zaujímavosťou tohoto prieskumu je, že len 0,01% občanov Česka sa prihlásilo k ateizmu (!!!) Druhou zaujímavosťou je, že v Česku sa rozmáha fenomén strachu z priznania sa k náboženstvu a respondenti jednoducho na otázku neodpovedia. Sociológovia náboženstva a religionisti to zdôvodňujú obavami z možných dôsledkov vyplývajúcich s priznania sa k náboženskej viere.

Iste ste počuli o tom, že Česko je najateistickejšia krajina na svete. A iste sa stretli s tým, že práve úroveň ateizmu tam je často dávaná za príklad hodný nasledovania. Samozrejme s doporučením sekulárnych humanistov.

Štatistické výskumy však odhaľujú zdrvujúcu pravdu. Odkresťančení Češi sa vrhli na povery a ezoteriku, dopady ktorých na logické myslenie je však o to fatálnejší.

Počet vykladačov budúcnosti z tarotových kariet a numerológov sa odhaduje na takmer desaťtisíc.

Až 60% obyvateľstva verí na tieto bludy, hoci sa otvorene hlásia k ateizmu.

Česko patrí zrejme na špičku v rebríčku krajín, ktorých obyvatelia denno-denne čítajú horoskopy.

Viac tu: http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10119576319-fenomen-dnes/207452801370041/

Českí ateisti veria na Snehulienku!

Na jednom ateistickom fóre som zaskočil tam prítomných sekulárnych humanistov tak jednoduchou otázkou. Či môže ateista veriť na existenciu rozprávkových bytostí. A pridal som aj horoskopy, homeopatiu a veštenie.
Môj názor na ateizmus je jednoduchý – ateizmus nepripúšťa nič nadprirodzené.
Takmer mi sánka zletela k zemi, keď diskutujúci bez vyznania sebavedome prehlásili, že ateizmus odmieta len Boha, alebo bohov, no viera v to ostatné nie je principiálne v rozpore s ateizmom.
Čakal som všetko možné, zvykol som si na urážky, intrigy… Ale nebol som pripravený na tvrdenie českej komunity ateistov vyznávajúcich sa, že viera v existenciu Snehulienky je pre ateistov prirodzená.
Ako veriacemu je mi takmer do plaču. Kam sa strácajú tí dobrí neveriaci ateisti?
Veľká bieda obchádza tú vraj najateistickejšiu krajinu sveta, naše susedné Česko. Zlé chýry prichádzajú – Česko sa vrhlo na ezoteriku, povery, bludy v takom rozsahu, že dostáva prívlastok najpoverčivejšia krajina sveta.
Je to fórum archivované Českou národnou knižnicou, i-ateismus.cz a aby som uľahčil hľadanie, tak dám linky priamo aspoň na dva príspevky:
 
Ateista predsa musí považovať bibliu za rozprávku a postavy v nej za rozprávkových kúzelníkov 🙂 Tak neviem, prečo jeden druh rozprávok z nich robí ateistov a druhý typ rozprávok by ich z komunity ateistov katapultoval.
Myslím si, že ateizmus by mal odmietnuť všetko nadprirodzené, rozprávajúcich trolkov, spievajúcu nezbednicu včielku Maju, Zeusa, reinkarnáciu Dalajlámu… 🙂
Ono čo ateista, to iná definícia ateizmu.
A to som ešte neprezradil, že vraj tí, čo nasledovali Hitlera, boli vlastne podľa tejto komunity českých ateistov tiež veriaci, aj keby sa vyhlasovali za ateistov a odmietali abrahámovského Boha…Lebo Hitlera zbožňovali
Das ist Babylon… 😀
Bloger Friedo k tomu dodáva, citujem:
Ak veria na horoskopy, Snehulienku ci homeopatiu, potom to sice mozu byt ateisti, v zmysle neverenia na Boha, alebo bohov, ale nie su to naturalisticki skeptici. Prof. Tomas Halik hovori, ze v Cesku je najviac ludi, ktori sa daju povazovat za „necistov“ – to jest veri na „neco“ medzi nebom a zemou
Takze vobec nie som prekvapkany tymi reakciami ceskych ateistov a „ateistov“.
Poverčivosť ateistov si všimol aj administrátor portálu Humanisti.sk. Novému fenoménu – ateistom odmietajúcim boha, ale veriacim na duše, liečivé sily či drakov venoval článok:

Existujú ateisti, ktorí veria v nadprirodzené javy?

Citujem:

Z Wernerovho vyjadrenia mi vychádza, že súhlasí s tým, že nejaký človek môže veriť v existenciu nesmrteľných duší, život po smrti, duchov alebo nadprirodzené sily, a zároveň byť ateistom.

Som humanista (píše Ján Parada), ale pri čítaní o ateistoch, ktorí veria v existenciu nesmrteľnej duše, život po smrti, duchov alebo nadprirodzené sily, nie je mi jedno, že takí ľudia môžu existovať.

Zrejme sa čoskoro dočkáme vzniku ateistického fundamentalizmu ako odpovede na ateizmus poverčivý či ateizmus romantický. Či však budú patriť do prestížneho klubu fundamentálnych ateistov strážiacich čistotu ateistických téz aj ateisti majúci problém so sebazaradeným medzi zvieratá, je otázne. Európu potom čaká niekoľko vĺn ateizácie, než sa táto krajina premení na divošskú krajinu pohŕdajúcu ľudskosťou a duchovnom, kde bude človek dravcom i korisťou, tovarom,. potravou i zákazníkom súčasne, nástrojom moci a majetkom predátorov.

Či však ateista veriaci vo vznik Vesmíru, času, hmoty a bytia z ničoho bez dôvodu, zmyslu a príčiny je naozaj ateista alebo je to človek veriaci skôr v nadprirodzeno, zostáva záhadou. Zatiaľ ateizmus rozmenený v príčinách na drobné je fanatickou vierou bez dôkazov vyvracajúcich existenciu Boha. Ateizmus je len slepá viera v nadprirodzený vznik Vesmíru bez boha, no s popretím všetkých fyzikálnych zákonov.

TAJOMNÝ HRAD V KŘIVOKLÁTSKU

Na to, aby ste sa stali úspešným, potrebujete nápad. Nič nové pod slnkom. Ten nápad musí byť origánálny, musíte byť prvý, poprípade aj druhý, ale musíte mať kuráž prvého zlikvidovať a dôležité, nenechať sa zlikvidovať tretími, štvrtými… Musíte nájsť produkt, ktorý ľudia chcú a chýba im. Musíte sa tváriť ako človek, ktorému nejde o peniaze. A musíte byť zásadový.

V Česku prednedávnom boli pozastavené práce na budove centra sekty Avenny. (r.2014) Protagonistky gnostickej filozofie sa nedohodli na financiách. Tí prví jednoducho zabrzdili.
Keďže v najateistickejšej krajine sveta – v Česku – vypukol hlad spôsobený duchovnou a nezriedka aj duševnou prázdnotou, toto pole je vynikajúcim priestorom pre šarlatánov a podvodníkov najrôznejšeieho druhu. Nedávno som tu informoval o Aluške, ktorá dostala aj špeciálne ocenenie Bludný balvan od združenia skeptikov kresťana katolíka Grygara. Ateista Hitler onoho času,keď jeho spoločnosť bola uchvátená zdravým rozumom nacizmu, darwinizmu a eugeniky vyhlásil, že viac dosiahne ten,kto založí nové náboženstvo ako ten,kto založí novú politickú stranu. České ateistické dievčatá sa toho chytili a rozhodli nasýtiť vyhľadovaný ateistický ľud báchorkami o samoliečení vôľou. Paráda. Ak si vsugerujete vyliečenie, je to zásluha Avenny. Ak to nevíde a chcípnete, neboli ste dostatočne sústredení. To, že sa točia obrovské prachy dosvedčuje aj investícia na budovanie ich “liečebného” komplexu za viac ako 2500 miliónov niekdajších slovenských korún. T.j. 2,5 miliardy. Gigantické peniaze neznámych bezvýznamných postavičiek s fantastickým potenciálom výnosnosti. Počet hlúpych duchovne bezprízorných ľudí vytrhnutých z pazúrov katolíckej cirkvi sekulárnymi humanistami narastá. Štatistiky sú neúprosné a tragické osudy týchto ateistíkov zomierajúcich pod mostami s amuletmi v rukách už nikoho nezaujímajú.
Kde sú teraz všetci tí bojovníci za zdravý rozum z o.z. Prometheus?

CELOSVETOVÉ SČÍTANIE ATEISTOV V ČESKU

Už niekoľko rokov beží na internete celosvetové sčítanie ateistov a výsledky si môžete priebežne prezerať tu. Ani toto sčítanie však neoprávňuje sektu českých ateistov veriacich v neexistenciu boha strúhať víťazoslávne úsmevy – počet ateistov v susednom kráľovstve Wericha, Bolka Polívku, Havla, Mácha a Šebestovej dosiahol neuveriteľne smiešnych niekoľko sto. A výsledky pre Slovensko radšej ani nechcite vedieť. Lebo tých, čo sa označujú za sekulárnych humanistov, je čosi okolo 50… Nad týmto výsledkom narieka aj ateistický extrémista pán Parada slovami, citujem:
Teraz je ich 419, z toho 36 humanistov. (Veľmi málo.) Crying or Very sad
Nuž veru, priatelia, je vás veľmi málo. No chcete rozhodovať o smerovaní tejto krajiny akokeby vás bolo najmenej 666 percent 😀

Za článok môžete zahlasovať na Vybrali.sme.sk: http://vybrali.sme.sk/c/Ako-je-to-vlastne-s-ateizmom-v-Cesku/

3 thoughts on “Ako je to vlastne s ateizmom v Česku?

 1. T.O zavádza štatistické výsledky sú takéto :

  Zo sčítania v roku 2011 vyplynulo, že v Česku žilo 10 436 560 obyvateľov. K registrovaným cirkvám a náboženským spoločnostiam sa prihlásilo 1 463 584 obyvateľov, to je 14,02 %.

  705 368 ľudí sa vyjadrilo, že sú nábožní, ale nehlásia sa k žiadnej z registrovaných cirkví, to je 6,76 %. 3 604 095 obyvateľov sa jednoznačne vyjadrilo, že sú bez náboženskej viery, to je 34,53 %.

  Čiže tých, ktorí sa považujú za nábožných (veriacich), je 2 168 952 ľudí, to je 20,78 %.

  Bez náboženskej viery (ateistov) je 34,53 %.

  Ak zoberiem do úvahy aj 4 662 455 ľudí (44,67 %), ktorí neuviedli, či sa hlásia k nejakému náboženstvu, tak môžem pokojne považovať aj túto veľkú skupinu obyvateľstva za ľudí, ktorí sú bez náboženskej viery. Prakticky tiež ateistov. 4 662 455 + 3 604 095 = 8 266 550. To je 79,21 %

  TO účelovo klame tak, ako sú účelovo klamlivé všetky náboženstvá, lebo milosrdná lož je pre nábožensky veriacich ľudí prijateľnejšia ako realita..Prirodzený pud sebazáchovy nás ženie do náruče náboženstiev.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s