Otázka ateistom ohľadom utečeneckej krízy.

Zrejme najživšie ateistické fórum u nás, Ateisti.sk, na svojich fcb stránkach zdieľa otázku ateistu. Citujem:

za hnidopicha budem a kverulanta, ale vazne by ma zaujimala odpoved:

existuje jeden jasny a logicky dovod, pre ktory by sme mali prijat *iba* krestanskych utecencov zo Syrie? Lebo dovodov, preco podobna selekcia nie je pekna, je hned niekolko:

– ustavny: Slovensko sa neviaze na ziadne vierovyznanie, preco by sa vyber utecencov mal? Naozaj, preco?
– medzinarodny: zmluvy
– rovnost sanci: diskriminacia na zaklade vierovyznania? Uz sa tesim, ako sa to bude zdovodnovat. “My sme ich sice na zaklade vierovyznania vybrali, ale inak nie, vazne, kazdy mal rovnaku sancu.”
– argument Ficom: “viera je kazdeho sukromna vec”
– argument “nie ste tu sami”: a co my, ateisti? (aj ked v poslednom case sa pohravam s “who cares” agnosticizmom) Nezasluzime si alikvotne zastupenie? Teda ked uz vychadzame z toho, ze vyber utecencov nejako kopiruje mentalitu krajiny, ktora ich prijme.
– argument “a vobec”: a one, co je to za napad cele? Teda rozumiem, co je to za napad, ale co je to za napad? Uz by sa raz tieto preteky o to, ktory politik je lepsi krestan, mohli skoncit, lebo realne im je 365 dni v roku aj tak u prdele cela viera, ved to uz konecne pochopte. Navyse mam pocit, ze ani nerozhoduje vo volbach, ci?

Autorom je debatník s prezývkou Samuel Marec.

Otázka je nasledujúca:

Ak nechcete prijať kresťanov zo Sýrie, ktorým hrozí vyvraždenie, koho namiesto nich prijať?

14 thoughts on “Otázka ateistom ohľadom utečeneckej krízy.

 1. na tuhle stránku jsem narazil úplně náhodou, ale odpověď je:
  nejenom křesťanům hrozí vyvraždění.
  významná část těch co utíkají, se snaží zachránit si život před fanatickými teisty. je to sice riskantní, ale je humánní přijmout všechny ty, kterým hrozí skutečné nebezpečí. že si tím zaděláváme na problém, neb třeba takoví islámští teisté jsou snadno zmanipulovatelnou skupinou, která vytváří přímé ohrožení pluralitní společnosti, je jiná věc. ale zpronevěřit se humanistickým ideálům evropy nemůžeme…
  takže, nesegregovat na základě víry v různé typy bohů, ale na základě skutečného nebezpečí, které uprchlíkům hrozí.
  (ps, jen aby bylo jasno, většina obětí muslimů jsou muslimové…)

  Like

  • Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete. Už samotné vyznávanie či príslušnosť ku kresťanstvu je v mnohých krajinách dôvodom na diskrimináciu. Tvrdia to nielen samotné kresťanské cirkvi, ale aj nestranné prieskumy. I komunity zväčša nepriateľsky naklonené k Cirkvi s tým súhlasia. Portál židovských náboženských obcí Delet uvádza, citujem:
   Podľa prieskumu Pew Centra sú kresťania najprenasledovanejšou náboženskou skupinou na svete. K útlaku podľa neho primárne dochádza v moslimských krajinách a na zozname 24 krajín, kde kresťanstvo čelí najprísnejším obmedzeniam je 20 z nich moslimských a práve v nich sa prenasledovanie kresťanov najčastejšie odohráva.
   Monitorovanie náboženskej slobody, rok 2014 – prehľadná mapka:
   http://bartkovsky.blog.sme.sk/c/376192/najviac-prenasleduju-krestanov.html
   Iný zdroj tu: http://postoy.sk/content/krestania-su-celosvetovo-najprenasledovanejsou-skupinou

   Prečo prednostne prijímať kresťanov?
   Sekulárni humanisti a liberáli svojim exportom tzv. ľudských práv do tretích krajín zavinili rozvrat spoločenských systémov. Namiesto výjkladných skríň sekularizmu však pomohli nastoliť teroristické režimy. S istou dávkou irónie môžem konštatovať. že európskych liberálov nakoniec dostihla ich neochota priznať európskej kultúre a civilizícii kresťanské korene. Rozvrat hodnôt, ktoré prináša ateizmus, liberalizmus a sekulárny humanizmus tak rozvracia nastavenie základných antropologických parametrov európskej civilizácie a v snahe štátov sekularizovať životný priestor skazu dokončujuú otvorením priestoru tým kultúram, ktoré toto nastvenie hodnôt s morálky dorazia. Kultúrny a hodnotový systém kresťanstva islamu je priepastný. Ak sa dožadujeme selekcie utečencov, je to preto, že ide o utečencov, ktorí vyznávajú antropologické hodnoty dnešnej EU. Prijatie iných kultúr povedie k zániku osvedčených vzorcov správania.

   Like

 2. Prečítaj si:https://sk.wikipedia.org/wiki/Afganistan#Dejiny
  https://sk.wikipedia.org/wiki/Druh%C3%A1_vojna_v_Perzskom_z%C3%A1live
  Personifikovaná vojna v Líbyi: http://tema.aktuality.sk/vojna-v-libyii/
  Západom vyvolaná vojna v Sýriii cez dodávky zbraní povstalcom a súčasnom bombardovaní :https://sk.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dianska_vojna_v_S%C3%BDrii
  To o čo sa pokúšajú islamisti v Európe cez atentáty, sú len akty zúfalstva a pomsty.

  Like

 3. Len jednému nerozumiem, veď islam je vraj pohostinný a mierumilovný, tak prečo tí islamisti utekajú cez nebezpečné stredozemné more do Európy a nie do bohatých arabských štátov. Zdá sa, že ich takto účelovo niekto smeruje, s cieľom destabilizovať Európu
  Alebo je to nie pravda, čo sa hovorí o islame?
  .

  Like

  • Prečo ich teda sekularisti s takým nadšením vítajú, hoci moslimovia sú agresívnejší veriaci ako kresťania? Nerozumiem. Ak sa niekto snaží bojovať proti domácemu náboženstvu tak, že sem pustí radikálnejšie náboženstvo, bude výsledkom sekularizácia? Asi sotva.

   Like

 4. Z vyhlásenia KBS vyberám: Obraciame sa na vládu Slovenskej republiky, aby starostlivosť o prenasledovaných zaradila medzi svoje zahraničnopolitické priority. Uvedomujeme si, že nedostatočné úsilie aj európskych národov a inštitúcií prehlbuje humanitárnu katastrofu a núti kresťanov k odchodu z oblastí, kde žili dve tisícročia. Oceňujeme všetkých verejných činiteľov a občianskych aktivistov, ktorí neprestávajú upozorňovať verejnosť na túto nespravodlivosť a porušovanie základných ľudských práv.
  Ale nič také som od žiadnej ateistickej organizácie nečítal.
  Podobne sa vyjadruje aj katolícka charita.
  A vlády EŠ sú kresťanské.
  Na FB som čítal od ateistov návrh na zrušenie podpory štátu náboženstvám a ich zrušenie.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s