Môže sa ateista modliť?

Ján Parada napísal na blogu humanistov Humanisti.sk v článku Zeman – tolerantný ateista:

Český prezident Miloš Zeman predniesol v piatok 8. marca 2013 na Pražskom hrade inauguračný prejav. Na záver sa vyjadril:

„Dovoľte mi, aby som svoje dnešné vystúpenie, aj keď som tolerantný ateista, uzavrel modlitbou, ktorú mnohí z vás poznáte: Bože, daj mi odvahu, aby som sa snažil ovplyvňovať veci, ktoré ovplyvniť môžem. Bože, daj mi pokoru, aby som sa nesnažil ovplyvňovať veci, ktoré ovplyvniť nemôžem. A Bože, daj mi múdrosť, aby som dokázal rozlíšiť medzi prvým a druhým.“
Viete, aký je to tolerantný ateista? To je taký ateista, ktorý sa modlí.

Zopakujem najdôležitejšiu myšlienku z textu tohoto tzv. sekulárneho huamnistu:

Viete, aký je to tolerantný ateista? To je taký ateista, ktorý sa modlí.

Môže sa ateista modliť? Podľa ateistu Paradu môže.
Čo je to vlastne modlitba a čo je to modlenie? Na to, aby sme rozpoznali blud pána Paradu, si musíme vysvetliť tieto pojmy. Pomôže aj Wikipédia – práve pre svoju jednoduchosť, stručnosť a zrozumiteľnosť vysvetlení:

Modlitba je obvykle slovný prejav kladného vzťahu k transcendencii. Modlitba predpokladá nadľudskú bytosť, ktorá počuje a je schopná vypočuť. K modlitbe dochádza tam, kde má človek k Bohu alebo bohom osobný vzťah, kde boha poníma ako subjekt, s ktorým možno komunikovať.

Český prezident a (tolerantný) ateista pán Zeman neverí v osobného boha a tých pár veršov vyslovených počas inaugurácie nemožno považovať za modlitbu k bohu, ale vyjadrenie túžby byť dobrým prezidentom byť textom modlitby.

Mienkotvorný ateista Tomáš Búran na svojom blogu citoval hádanku Abraháma Lincolna, citujem:

Koľko nôh má pes, ak nazveme nohou aj chvost? Štyri. Tým, že chvost pomenujeme noha, sa z neho noha nestane.

O tom to je. Aj keď budete recitovať veršíky modlitby, nebude to modlitba, ak ju nebudete prednášať s vierou v bytie Boha a transcedentno. Miloš Zeman je ateista a v boha neverí. Použil hlboké myšlienky s duchovným posolstvom adresovaným nie bohu, ale publiku.

Pán Parada sa teda mýli a jeho posmešky na adresu českého prezidenta sú nevhodné. Tvrdenie, že Miloš Zeman sa počas inaugurácie modlil, je hoax.

2 thoughts on “Môže sa ateista modliť?

  1. […] Pán Parada sa však mýlil a jeho posmešky na adresu českého prezidenta boli nevhodné. Tvrdenie, že Miloš Zeman sa počas inaugurácie modlil, bol hoax…. Aj keď budete recitovať veršíky modlitby, nebude to modlitba, ak ju nebudete prednášať s vierou v bytie Boha a transcedentno. Miloš Zeman je ateista a v boha neverí. Použil hlboké myšlienky s duchovným posolstvom adresovaným nie bohu, ale publiku. Zdroj: Môže sa ateista modliť? […]

    Like

  2. […] Zistenie, že až 25% ateistov ateizmus v stave núdze hodí do koša a začne sa modliť, nepoteší žiadneho militantného ateistu. Ateizmus totiž nedáva nádej. Tak potrebnú na mobilizáciu síl do “čítania” ďaľšej kapitoly svojho života. Dokonca aj mienkotvorný ateista Ján Parada priznáva, že ateista sa modliť […]

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s