Aj ateista Zolo Mikeš pohŕda ateistami.

Koncom marca roku 2016 Zoltán Mikeš zverejnil na najnavštevovanejšom slovenskom portále Azet, v jeho spravodajskej časti Aktuality, komentár s názvom Ako vidí odkaz Krista na Veľkú noc neveriaci.

Píše v ňom aj toto:

…uvedomujem si, že ideál kresťanstva môže byť jedným z pilierov spokojného života aj pre agnostikov či ateistov. Je mi ľúto, ale obávam sa, že ak by toľko ľudí nemalo strach z večného zatratenia a pekla po smrti, tak by sa tu na zemi kradlo a vraždilo omnoho viac. Polícia by na všetko sama nestačila a aj keby – ja v policajnom štáte žiť netúžim.

Uvedomujem si aj, že mnohí kresťania vďaka svojej viere dokážu, čo by som ja sám nikdy nedal; napríklad starať sa o chorých v hospicoch.

A nakoniec si takisto uvedomujem, že vždy keď som na Slovensku ale aj v USA robil nejaké dôležité rozhodnutie, kupoval byt, ojazdené auto, či nastupoval do nového džobu, tak vždy som mal lepší pocit, ak za človekom na druhej strane stola visel kríž, alebo sa mu na stole rozvaľoval Budha či tam ležal korán. V takom prípade som sa hneď menej obával podvodu vediac, že ten by bol nielen proti svetským, ale aj mravným zákonom dotyčného.

Je to zvláštny prístup ateistov. Ateisti sa stránia ateistov. Lebo dobre vedia, aké svine to sú 😀

11 thoughts on “Aj ateista Zolo Mikeš pohŕda ateistami.

 1. tvojoponent, o sviniach v článku nepíše predsa 🙂

  Ak takto občas komentuješ tak sa veru niet čo čudovať, že sa na tvoju “oponentúru” niekedy vznášajú “hromy-blesky” 🙂

  Pokiaľ by som sa mal vyjadriť k článku aj k niektorým súvisiacim predošlým, tak to inak zaujímavý fenomén toho, ako rôzni ateisti oceňujú určité postoje veriacich v Boha… A je to zrejme pokračovaním toho, čo napríklad už Voltaire vraj povedal o svojom krajčírovi – “Neverím v Boha, ale som rád, že môj krajčír áno, aspoň ma tak veľmi neokráda.”

  Samozrejme, že sa dá taká veta vnímať rôzne… No vyjadruje okrem iného aj to, že bez zdravého rešpektu voči vyššej Božskej autorite hrozí, že si niektorí ľudia ospravedlnia takmer hocičo…. A potom platí, že čím má niekto vyššiu moc, tým jeho konanie poznačí viac ľudí, ak sa rozhodne pre podlosť…

  Like

 2. Ak je niekto podlý, mocichtivý alebo pokrytecký, tak aj ak sa považuje za veriaceho, tak môže podlo zneužiť hocičo – aj náboženstvo, aj dôveru iných ľudí… a ospravedlniť si to vo svojich očiach. Ak sa však tak podlo chová, tak vtedy sa nedá hovoriť o tom, že by pri tom konaní mal ZDRAVÝ rešpekt voči vyššej Božskej autorite… A pri komentovaní myšlienok z článku som písal o ZDRAVOM rešpekte voči vyššej Božskej autorite… a napísal som, že bez neho NIEKTORÝM ľuďom hrozí, že si ospravedlnia takmer hocičo… Z toho vyplýva, že si nemyslím, že ktokoľvek, kto neuznáva vyššiu Božskú autoritu, si ospravedlní hocičo. Sú totiž neveriaci ľudia, ktorým ich svedomie nedovolí vykonať hocičo.

  Takže môj výrok o niektorých ľuďoch nebol len o neveriacich, ani len o veriacich, a teda nemal charakter vášho paušálne hanlivého výroku o konaní veriacich, ktorý ste v inej diskusii napísal v zmysle, že je vraj hrozné, ak ktokoľvek koná na základe viery v stvoriteľa.

  Like

  • sta2rky, neobhajujem tu žiadne náboženstvo. A v oboch diskusiách, ktoré som tu s vami písal pripúšťam, že boli aj sú ľudia, ktorí zneužívali alebo zneužívajú rôzne náboženské myšlienky a odvolávajú sa na vieru v Boha.

   Boli však aj ľudia, ktorí neuznávali žiadneho Boha a ktorí taktiež robili rôzne zverstvá, vojny a podlosti. A niektorí z nich boli organizovaní v komunistických stranách.

   A sú tiež rôzni iní ľudia, ktorí veria v Boha a pritom pomáhajú ľuďom a sú príkladom pozitívneho života a podobne aj niektorí neveriaci.

   Z týchto mojich viet logicky zmýšľajúcemu človeku vyplýva, že viera v Boha nie je priamou príčinou toho, prečo sa na svete dejú zverstvá, vojny a iné zlo…

   No niekedy to vyzerá tak, že myslenie niektorých ľudí, ktoré je nezdravo zakalené ateizmom si nedokáže dôsledne uvedomiť to, čo som napísal v 2. 3. a 4. odstavci a preto to, ateizmom zakalené myslenie má tendenciu akosi jednostranne poukazovať na zlo ľudí, ktorí sa hlásia k viere v Boha.

   Pričom napríklad článok, ktorý tu komentujeme je o tom, že pri neznámych ľuďoch ateista Zolo Mikeš (a nielen on) viac dôveruje veriacim ako ateistom, na základe toho, že zrejme aj ateisti majú na Slovensku skúsenosť, že častejšie ich podviedli neveriaci než veriaci.

   Avšak ani nevera v Boha nie je priamou príčinou podvádzania a podlosti. Myslím si, že priamou príčinou prejavovaného zla, je nezdravo vyformované svedomie niektorých ľudí. A prečo teda Voltaire, Zolo Mikeš, Vitalij L. Ginzburg (ktorého tu tvojoponent citoval v článk Adama Romana) a iní, pri neznámych ľuďoch viac dôverujú veriacim? Možno to je aj tým, že ako-tak zdravé prostredie viery v Boha častejšie dobre vplýva na zdravé formovanie svedomia človeka a preto sa rôzni ľudia s podvodníkmi častejšie stretli u neveriacich. (čím netvrdím, že u neveriacich nemôže byť vyformované zdravé svedomie, ale zrejme sa to stáva zriedkavejšie) Podrobné rozpísanie rôznych príčin a podôb týchto javov by zabralo veľa textového priestoru a tento komentár už je beztak dosť dlhý…

   Like

 3. Moja hrôza z náboženských učení spočíva v tom, že prijaté náboženské učenie deformuje u veriaceho človeka racionálny pohľad na svet a život tak, že predpokladá jestvovanie nadprirodzeného sveta, ktorý by mal zasahovať do jeho života, ale aj po smrti. Takýto človek si vytvára rôzne ilúzie za asistencie rôznych náboženských zoskupení – cirkví a na ich základe konať aj neracionálne. Takéto konanie môže predstavovať akýsi psychologický liek, uspokojenie. Napriklad ak niekto chorý sa pomodlí za svoje vyliečenie, ide k lekárovi, užije liek a uzdraví sa, považuje to za potvrdenie správnosti svojej viery. No stáva sa, že sa niekto spolieha len na modlitbu a tiež sa vylieči, alebo nie. V každom prípade “správny ” veriaci vie výsledok prijať, ako rozhodnutie vyššej moci.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s