Katolícke Slovensko – úsmevný ateistický hlavybôľ

Pre mnohých ateistov je akákoľvek zmienka o RKC ako červené súkno pre býka. Podlejú sa im oči krvou, vzkypí žlč a urobí sa im pena okolo klávesnice. Ján Parada mal zrejme ťažký týždeň, keď za pár desiatok hodín dokázal dostať zo seba toľko nenávisti. Dnes som sa pristavil pri jeho článku  Katolícke Slovensko? Nezmysel! z 13.mája 2016. Keďže venoval toľko síl boju s veternými mlynmi, nezaškodí sa na jeho zápas pozrieť z istého nadhľadu – ako je to už dobré robiť pri polobláznoch 🙂

Paradovi vadí označenie Slovenska prívlastkom katolícky. Najprv niečo kladné. Autor celkom výstižne cituje z našej Ústavy, že Slovensko sa neviaže na žiadne náboženstvo a ani ideológiu…to už je známy popis našej krajiny. Slovensko je podľa Ústavy sekulárny štát, kde nemôže byť človek ani zvýhodňovaný ani neznevýhodňovaný pre vyznávaný svetonázor. Zriedkavé prípady porušenia takej zásady nie sú dôkazom, že Slovensko nie je sekulárnym štátom, ale sú dôkazom, že také prípady sú porušením ľudských práv a ako také sú medializované a právne riešené. Potiaľto je všetko v poriadku.

Ako je to s tými prívlastkami Slovenska? Už som počul mnoho prívlastkov na našu krajinu. V čase majstrovstiev v hokeji sme boli hokejovým Slovenskom. A neznamenalo to, že tu ľudia nepracujú a len hrajú hokej. Počul som aj výraz o futbalovom Slovensku. Inšpirovaní úspechom Sagana sme stále viac cyklistickým Slovenskom. Sme krajinov turistov, povaľačov, cigánov. Moslimovia považujú EU a teda aj Slovensko za moslimskú krajinu, lebo tu nie sú prenasledovaní za vyznávaný islam a môžu svoje náboženstvo slobodne vyznávať. Po nedávnych voľbách médiá nešetrili prívlastkami hnedý – hnedé Slovensko. Fašistické Slovensko alebo až klerofašistické (sic!).

Ak niekto píše o katolíckom Slovensku, nemá na mysli štátoprávne usporiadanie krajiny v duchu zákonov RKC. Slovensko právne nikdy nebolo štátom katolíckym. (Navyše v čase prezidentovania Jozefa Tisa parlament bol z veľkej väčšiny evanjelický.) Tým prívlastkom sa iba upriamuje pozornosť čitateľa na istý uhol pohľadu. Ak je reč o katolíckom Slovensku, tak sa budeme baviť o súvislostiach a živote v nadväznosti  na katolícku religiozitu. Nič viac. Môžme sa sústrediť na vznešený príbeh šírenia kresťanstva, na vplyv hodnôt kresťanstva na spoločnosť. Na odraz v umení, na jeho vplyv v spoločnosti.

Reakcia Jána Paradu je hysterická a ukazuje na zjavný osobnostný problém. Je to ukážkový príklad kresťanofóbie. Chorobného strachu z kresťanstva.

Dokážem sa bez zmeny hodnôt tlaku baviť aj o ateistickom Slovensku alebo aj o antickom. A to pán Ján Parada zrejme ani netuší, že rímske légie preukázateľne ako prvé priniesli na územie Slovenska, teda dnešného Slovenska, kresťanstvo. A dôkaz je hmatateľný – je ním nález malej hlinenej olejovej lampičky s odkazom na prvotných kresťanov. Nespochybniteľný dôkaz.

Ján Parada teda robí búrku v šerbli. Nič prekvapivé pre sekulárnych humanistov. Hodnotovo prázdni ľudia nazerajú susedom do dvora a riešia život susedov, než aby si upratali ten svoj dvor a čosi prospešné pre katolícke Slovensko urobili 😀

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s