Môžu recesistické cirkvi ateistov viesť k vzniku skutočných siekt?

CoE_Symbol

O rôznych ateistických vtipkároch vymýšľajúcich paródie na náboženstvá ste už čítali. V USA onoho času v 90. rokoch minulého storočia vznikla Cirkev eutanázie podporujúca potraty a samovraždy. Zakladateľmi boli reverend Chris Korda a pastor Kim, svojim občianskym menom Róbert Kimberk. Na prvý pohľad zjavne absurdná spoločnosť začala na seba nabaľovať ľudí so starosťou o preľudnenie Zeme. Až jedného dňa si istá dáma (52r.) vytlačila z ich stránky manuál na samovraždu a inšpirovaná mottom cirkvi ateistov – Zabi sa! Zachrániš planétu! samovraždu naozaj dokonala. Pod hrozbou právnych žalôb spoločnosť však už manuál na rýchlu a bezbolestnú samovraždu pomocou hélia stiahla. Hlavným prikázaním tejto ateistickej cirvi bolo “Nebudeš plodiť!” (vo význame nebudeš sa rozmnožovať). Hodnotovo – podľa seba – vychádzala zo štyroch téz a označuje ich za svoje piliere vierouky:

Samovražda
Kanibalizmus (už mŕtvych)
Sodomia (pohlavný styk akéhokoľvek druhu bez počatia)
Potraty

Členovia Cirkvi eutanázie sa stretávali na demonštráciách pred potratovými klinikami, kde podporovali ženy v ich rozhodnutí zabiť svoje neželané deti. Za svoje vystupovanie sa dostávali do častého konfliktu s pro-live aktivistami z kresťanských cirkví.

eatfetusZnakom tejto ateistickej cirkvi sa stal antický chrám so štyrmi piliermi (význam viď vyššie). Ústredie má v Bostone a založená bola v roku 1992. Svoje prvé verejné vystúpenia mala v septembri 1993, keď jej členovia pri diaľnici neďaleko Bostonu rozvinuli veľký biely transparent s nápisom vyzývajúcim k samovraždám pre záchranu pred preľudnením. Ich motto mi skôr pripomína úsmevno-absurdný slogan “Zabi bobra! Zachrániš strom!”. Nie je celkom jasné, ako vážne brali jej členovia tieto aktivity, no pravdou je, že nabaľovaní členovia zrejme nerospoznali recesiu a po prípade samovraždy zmieňovanej dámy cirkev jej zakladatelia zrušili. Nuž s vážnymi témami sa nevtipkuje.

Internetové stránky napriek zrušeniu spoločnosti sú však dostupné stále http://churchofeuthanasia.org/

Aktivity tejto recestickej cirkvi sú rovnako na úrovni absurdných provokácií podobných tým, s ktorými nás príležitostne “potešia” priaznivci Špagetového monštra bez hlbšej filozofickej reflexie.

Zdroje:
http://churchofeuthanasia.org/snuffit4/eatfetus.jpg Google drive
http://www.zosity-humanistov.sk/2016/05/zachran-planetu-zabij-se-cirkev-eutanazie-bojovala-s-populacni-explozi/ Google drive
https://en.wikipedia.org/wiki/Church_of_Euthanasia  Google drive

brigadj

gashumed

 

P:S:

Téme sa venuje aj ateista Rastislav Škoda na stránkach tzv. sekulárnych humanistov – Zošity humanistov v článku Zachraň planetu, zabij se. Církev eutanazie bojovala s populační explozí

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s