Čo robí ateista, keď tvrdí, že sa modlí

Premiér Slovenskej republiky je prehlásením prísny ateista. Uviedol to v príhláške do KSČ ešte ako študent. Citujem:

„Zastávam prísne ateistické stanovisko,“ napísal v roku 1984 do životopisu, ktorý je súčasťou prihlášky.

Portál Humanisti.sk, mienkotvorný portál tzv. sekulárnych humanistov, nemá rád Fica a tak ho stigmatizuje akože inak, spájaním s kresťanskou vierou. Je to zvláštny postoj od ateistov, ktorí nemajú rádi ateistu Fica, no kresťana Kisku uznávajú. Premiér Slovenskej republiky pán Fico sa uchádza o hlasy veriacich občanov aj z radov cirkví, a preto jeho rétorika ateistu je podobne ako Hitlerova – propagandisticky prokresťanská. Opäť citát:

„Prešiel som svätým krstom, svätým prijímaním, prešiel som dokonca birmovkou. Keby som si dnes mal urobiť profil vo vzťahu ku katolíckej cirkvi, možno by som vyšiel lepšie ako ktorýkoľvek poslanec za KDH.“

Peter Shutz celkom výstižne jeho politický kalkul popisuje v svojom stĺpčeku. Citujem:

“S otázkou, či existuje Boh, si u Roberta Fica na svoje neprídete. Raz existuje, inokedy nie. Podľa toho, aký svetonáhľad je aktuálne v móde, a najmä aký podporuje kariéru a hromadenie majetku.”

Robert Fico si však zasluhuje aspoň v jednom pohľade uznanie a úctu. K občanom Slovenska vyznávajúcim náboženské vyznanie sa správa slušne. Rešpektuje ich vyznanie a uchádza sa o dôveru kresťanskej voličskej základne. Snaží sa byť premiérom nielen ateistov, ale aj kresťanov. A to je dobre.

Vyhlásenie ateistu Fica o tom, že sa modlí za niečo, je čisto nenáboženské vyhlásenie. Je to expresívne zvýraznený záujem o výsledok akýchsi procesov. Inteligentní ľudia to chápu. Redakcia portálu Humanisti.sk s chápaním tejto nenáboženskej frázy má problém a to dokonca tak závažný, že venovala týmto pár slovám samostaný text s názvom Fico sa modlí. Píše sa v ňom:

Na tlačovej konferencii predsedov vlád SR a ČR Robert Fico o 13.48 hpovedal:

„Bez ohľadu na to, aký bude výsledok referenda vo Veľkej Británii, aj výsledok vystúpiť, aj výsledok nevystúpiť, minimálne na niekoľko mesiacov zaťažia prácu celej Európskej únie, pretože ak Briti nevystúpia, budeme musieť okamžite implementovať alebo realizovať dohodu medzi Veľkou Britániou a Európskou úniou. Ak vystúpia, ani Pán Boh nevie, čo bude. Pretože nepoznáme procedúry, čo to všetko bude znamenať a my budeme predsedajúcou krajinou. Takže ja robím všetko pre to, v duchu teda sa modlím, aby Briti nevystúpili z Európskej únie, pretože by to bola škoda. Teraz to myslím úplne vážne, tak pre Európsku úniu, ako aj pre Veľkú Britániu.“
Fráza ” Modlím sa, aby…” v kontexte myšlienok neznamená dôkaz náboženského vyznania, ale upätosť na nejaký cieľ. Bude snáď podľa areistov Humanisti.sk aj Lucia Nicholsonová bigotná kresťanka, ktorá sa počas volebnej noci modlila za to, aby sa KDH dostalo do parlamentu?
Podobných argumentačných klamov sa dopúšťa aj Ján Parada rovnako z portálu Humanisti.sk. Citujem z môjho staršieho článku:

Čo je to vlastne modlitba a čo je to modlenie? Na to, aby sme rozpoznali blud pána Paradu, si musíme vysvetliť tieto pojmy. Pomôže aj Wikipédia – práve pre svoju jednoduchosť, stručnosť a zrozumiteľnosť vysvetlení:

Modlitba je obvykle slovný prejav kladného vzťahu k transcendencii. Modlitba predpokladá nadľudskú bytosť, ktorá počuje a je schopná vypočuť. K modlitbe dochádza tam, kde má človek k Bohu alebo bohom osobný vzťah, kde boha poníma ako subjekt, s ktorým možno komunikovať.

Český prezident a (tolerantný) ateista pán Zeman neverí v osobného boha a tých pár veršov vyslovených počas inaugurácie nemožno považovať za modlitbu k bohu, ale vyjadrenie túžby byť dobrým prezidentom byť textom modlitby.

Mienkotvorný ateista Tomáš Búran na svojom blogu citoval hádanku Abraháma Lincolna, citujem:

Koľko nôh má pes, ak nazveme nohou aj chvost? Štyri. Tým, že chvost pomenujeme noha, sa z neho noha nestane.

O tom to je. Aj keď budete recitovať veršíky modlitby, nebude to modlitba, ak ju nebudete prednášať s vierou v bytie Boha a transcedentno. Miloš Zeman je ateista a v boha neverí. Použil hlboké myšlienky s duchovným posolstvom adresovaným nie bohu, ale publiku.

Pán Parada sa teda mýli a jeho posmešky na adresu českého prezidenta sú nevhodné. Tvrdenie, že Miloš Zeman sa počas inaugurácie modlil, je hoax.

Snaha znásilniť svetonázor pána Fica z ideologických dôvodov a tak premiéra stigmatizovať, je blogerským hyenizmom a článok usilujúci o pochybnosti čitateľa je hoaxom.

Ak ateista tvrdí, že sa modlí, má na mysli prízvukovanie nádeje na istý priebeh udalostí. Teda aj ateista sa môže modliť. Priať si, aby sa niečo stalo alebo nestalo. Jazykový doslovizmus Jána Paradu tak dokazuje mentálnu nespôsobilosť čítať s porozumením.

Modlia sa ale ateisti naozaj v zmysle náboženskom? V roku 2014 sa konal v susednom Česku prieskum zameraný na religiozitu občanov. Výsledky sú prekvapivé. Citujem:

Mysleli jste si, že Češi jsou ve většině nevěřící neznabozi? Výraz neznabozi možná platí, ale za nevěřící se Češi považovat nemohou. Mírná většina se jich například občas modlí či modlila. Ukázal to obsáhlý mezinárodní průzkum religiozity národů.Češi zřejmě nejsou tak přesvědčení ateisté, jak se o nich tvrdí. Více než polovina obyvatel se někdy modlila vlastními slovy a dvě třetiny populace považují některá z Desatera božích přikázání za významná i pro současnost. Vyplývá to z nezávislého celorepublikového průzkumu agentury Proximity.
Zdroj: Češi jako ateisti? Už to neplatí, bibli neznáme, ale modlíme se

 

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s