Ateista: Ak boh neexistuje, je to malér

Český biológ Flégr v rozhovore pre Respekt uviedol:

Myslím, že náboženská víra je v dnešním světě plném čím dál strašnějších zbraní nebezpečný luxus, který by měl být v zájmu přežití lidstva a odstranění většiny jeho současného i budoucího utrpení zakázán. Zároveň si myslím, že bychom měli v soukromém životě jednak tak, jako bychom věřili, že vševědoucí spravedlivý bůh opravdu existuje a bedlivě sleduje, jak se chováme k ostatním lidem i k přírodě. Vědět, že není a chovat se, jako by byl.  Nebo jestli snad právě hledáte heslo na papežský prsten či prezidentskou standartu, pak ještě stručněji: Vědět a „věřit“.

Autor je doktorandem teoretické a evoluční biologie na PřF UK

Je to pozoruhodný postoj ateistu. Podobné postoje nie sú však u ateistov nijak ojedinelé. Adolf Hitler varoval pred ateizmom a náboženstvo premyslene nahradzoval sekulárnymi tradíciami. Napr. Kultom krvi a straogermánskymi mýtmi. Iný ateista, Mussolini sa kultúrne viazal na polyteistickú antiku. Obavy z vývoja ľudstva ako civilizácie vyjadrili aj mnohí filozofi a iné významné osobnosti. Napr. Nietzsche. Najznámejšou vetou zapadajúcou do tohoto kontextu je výrok Dostojevského: Bez Boha je všetko dovolené!  A Ján Parada z portálu Humanisti.sk rovnako priznáva, že čestne prežívaná viera v Boha robí ľudí lepšími. Doslovne tvrdí, že:

Ja som sa ešte nestretol s Jehovovým svedkom, aby bol zlý človek.

Skutočnosť, že sa ateisti desia ateizmu, je pozoruhodná.

 

Reklamy

One thought on “Ateista: Ak boh neexistuje, je to malér

  1. Aj v tomto prípade platí: “Účel svätí prostriedky” Ozaj, na niektorých náboženstvách, ktoré sú masovo akceptované, je pozitívne to, že do určitej miery moralizujú národ. To si uvedomujú aj ateisti vo vládnych štruktúrach štátu. Aj keď sú náboženstvá založené na podvode, môžu byť pre štát užitočné napr. pri organizovaní charity v kapitalistických štátoch.Sú však aj iné riešenia. bez náboženstiev a bez kapitalizmu.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s