Opäť volanie po zmysluplnej ateistickej alternatíve

Ateizmus uviazol vo fundamentalizme. Pribúdajú nespokojní ateisti, ktorí odmietajú organizovaný ateizmus a hľadajú alterantívy mimo týchto ateistických občianskych združení.

Citujem z článku z roku 2013: Kritické poznámky na adresu angažovaných ateistů:

Náboženští fundamentalisté pokládají za lidi druhé kategorie ty, kteří nevěří tomu, čemu věří oni, fundamentalističtí ateisté činí totéž. A stejně tak se snaží o misii a usilují o konvertity. To, co nabízejí, je v jistém smyslu totéž, co nabízejí i fundamentalisté – pocit výjimečnosti a iluze svobody. To, zda má tato výjimečnost charakter zvěsti o posmrtné destinaci správě věřícího v nebi nebo charakter pohrdání těmi, kdo v nějakou posmrtnou destinaci věří, je druhotné. To, co chybí oběma, je láska k jinak smýšlejícím. Ti jsou jen zdroj potenciálních konvertitů a pokud neuvěří, jsou terčem odsudku.
 
 
Jeden ze zakladatelů Občanského sdružení ateistů České republiky v komentáři na jejich stránkáchnapsal: „Vem si třeba aktuální situaci tu v Čechách. Existují tu náboženské společnosti. Náboženské společnosti mají „oštítkované“ své příslušníky. Dosud to neexistovala jasně ošťítkovaná ateistická skupina. Vzhledem k tomu, jak se chovala „náboženská“ skupina, tak to nás motivovalo, abychom se také ošťítkovali. Nyní tu již máme dvě jasně ohraničené skupiny (ta naše je spíš zárodek, přiznávám), které stojí na opačných stranách barikády. Čím výrazněji se bude náboženská skupina profilovat, tím více bude nutit neoštítkované ateisty a něcisty se nějak profilovat. My budeme samozřejmě na jejich akce reagovat a to donutí reagovat zase je. Vzniká tak rozdělení, které by bez náboženských společností nikdy nevzniklo.“J
e opravdu stavění barikád tím, co lidská pospolitost potřebuje? Je stavění barikád nějaký skutečný program?
Moderný a nový ateizmus sa dostal do úvozu. Na zcestie, kde sa potáca presiakntý nenávisťou, nezmyselnosťou, beznádejou. Žiadneho ateistu nemôže takýto bezútešný stav ateizmu tešiť. O to je nepochopiteľnejšie, keď samotní ateisti čistia verejný priestor od aktivistov vyššej mentálnej úrovne.
Reklamy

3 thoughts on “Opäť volanie po zmysluplnej ateistickej alternatíve

 1. V čo verí nábožensky veriaci človek bez vedeckého dôkazu?

  1. Že má nesmrteľnú dušu, ktorá „žije“ aj po jeho telesnej smrti a môže trpieť, alebo sa radovať.
  2. Že jestvuje neviditeľný „boh“ o ktorom síce nič nevie, ale sa domnieva, že má určité vlastnosti, želania, schopnosti a zasahuje do jeho života odmenou, alebo trestom.
  3. Že ak bude akceptovať náboženské učenie tej-ktorej cirkvi (postaví kostol, bude sa modliť, zúčastňovať sa obradov, prespevovať vhodné pesničky), „boh“ si ho všimne, bude mu pomáhať a bude sa mu v živote dariť. Ak nie, chybu urobil on sám.
  4. Že v konečnom dôsledku o jeho posmrtnom stave nemá istotu, lebo o ňom rozhodne „boh“.
  5. Že bohovia ostatných konkurenčných náboženstiev sú fiktívni a nejestvujú.

  Čo vie o svojom živote ateista?

  Že s jeho zrodom, sa zrodilo aj jeho vedomie, teda schopnosť jeho organizmu, vnímať seba a svoje okolie v najširšom slova zmysle, so sídlom v mozgu, ktoré sa vyvíja s jeho organizmom a zaniká jeho biologickou smrťou tak, ako sa to deje aj s ostatnými živými tvormi.

  Čo pnúkajú

  Organizované náboženstvá lákajú, cez sofisticky vypracované náboženské učenia, obrady a prísľub večného života v nebi do svojich cirkví veriacich A darí sa im to.
  Ateisti môžu ponúknuť „len“ šťastný život tu na Zemi. A k tomu nie je potrebná žiadna organizácia, je to len osobné presvedčenie. Ale môžu sa aj organizovať.

  Like

  • Nie tak dávno ste tvrdili ze aj atom má vedomie. A naraz nemá? 🙂
   Príspevok ale poukazuje na nespokojnosť s organizovaným ateizmom. Čo teda môže ateizmus ponúknuť lepšie ako doteraz. Má nejaké skryté rezervy? A aké?

   Like

 2. Živý organizmus má látkovú výmenu, rozmnožuje sa, reaguje na vonkajšie podnety, má vedomie. Atóm vie reagovať na vonkajšie podnety, takže môže mať len nejaké vágne, nevýrazné vedomie.
  Ateizmus je “len” racionálny postoj k životu a svetu, ktorý odmieta náboženskú metafyziku.
  Organizovanému ateizmu sa ozaj veľmi nedarí, masy potrebujú náboženské učenie, obrady, spasiteľa ktorého môžu zbožňovať a večný život.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s