Posmievať sa je také ľahké

Českí ateisti sa dožadujú, aby znevažovanie náboženstva, veriacich a cirkví bolo základným ľudským právom. Ono im už nestačí len právo byť ateistom. Ateisti sa cítia diskriminovaní vtedy, keď nemôžu diskriminovať. Pritom útočenie na náboženské presvedčenie je diskrimináciou. Štátom podporované mimovládky, portály, združenia a hnutia, ako napríklad Diskriminacia.sk, však diskrimináciu kresťanov prehliadajú.

Z množstva rôznych náboženstiev si vybrali len jedno, ktoré je zakázané znevažovať.  Osvojili si antisemitizmus ako klišé, nástroj, zbraň či kľúč, ktorý im otvára štedré a zatiaľ stále nevysychajúce toky peňazí z fondov.

Posmievať sa židom pre ich náboženské presvedčenie je prejavom antisemitizmu. No znevažovať kresťanov pre vieru v toho istého boha je žiadúcim ľudským právom.

Nehádžme všetkých ateistov do jedného vreca. Edaurd Chmelár aj Richard Dawkins sú oponenti náboženstiev. No ich oponentúra je hodná pozornosti. Eduard Chmelár sa jasne dištancoval od praktík francúzskeho ľavicového satiristického periodika Charlie Hebdo a urážlivé karikatúry odsúdil. Citujem:

Satirický týždenník Charlie Hebdo nepatril k tým, ktorých prácu by som obdivoval. Jeho karikatúry boli naozaj vrcholne urážlivé, miestami až odporné a za hranicou akéhokoľvek dobrého vkusu. Neútočili iba na moslimov – nedávno mali na obálke časopisu odpudzujúci obrázok, ktorý znázorňoval súlož Otca, Syna a Ducha svätého. A ani na karikatúre Mohameda s holým zadkom som nevidel nič vtipné, iba ak oplzlé.

Morálna úroveň militantných ateistov združených k komunitách ako je Ateisti.sk alebo OSACR nie je o nič vyššia ako bola morálka nacistov posielajúcich kresťanov a židov do plynu. A podobne robili aj sovietski bojovní ateisti. Miroslava Kernová je aktívna v monitorovaní médií a vyjadruje sa dosť kriticky o ich prešľapoch voči slobode slova a pravde.

5. mája zverejnil web topky.sk karikatúru hamižného žida., ktorý je súčasťou skupiny Zoznam.sk. Určite by sa za ňu nehanbila aj banskobystrická župa. Má byť akože vtipnou reakciou na pokuty Európskej Únie krajinám, ktoré nesúhlasia s kvótami pre utečencov.  Ak sa vám zdá tučný muž predstavujúci Brusel známy, nie je to náhoda. Anonymný karikaturista Topiek sa zaručene inšpiroval nacistickými kresbami, ktoré takto znázorňovali Židov. Podobné karikatúry sa objavovali pred Druhou svetovou vojnou a mali jasne ukázať na nepriateľa. Tým bol vždy tučný, vypasený Žid s veľkým nosom.

 

karikatura-zida

Zverejnenie pozdvihlo verejnú mienku a karikatúra bola označená za prejav antisemitizmu. Pod tlakom bola následne stiahnutá a portál Topky sa ospravedlnil.

Viac tu: http://www.delet.sk/spravy-a-politika/dilema/karikatura-hamizneho-zida-na-topkach

K zverejneniu znevažujúcej karikatúry – ktorá mimochodom nebola urážlivá – zaujala svoje odmietavé stanovisko aj zmieňovaná p.Kernová z portálu O mediach. Dôvodom nebola skutková a obsahová podstata karikatúry, ale forma. Autor karikatúry totiž použl na zosmiešnenie hamižného úradníka z EU podobu žida porovnateľnú so zobrazovaním židov v časoch nacizmu. Znevažovanie kňazov však Kernová neodsudzuje. Dokonca ani vtedy, keď toto znevažovanie kopíruje karikatúry z čias nacizmu alebo komunizmu. (Porovnajte napr. Bezbožnik a Der Sturmer )

2005-03-28-urbiorbi

Slovenských sekulárnych humanistov tak s nacistami spája aj táto forma nenávisti. Antikatolicizmus aj antisemitizmus sú rovnaké prejavy nenávisti a zasluhujú si rovnaké odsúdenie aj v rovine trestno-právnej. Znevažovať svetonázorové presvedčenie kohokoľvek je totiž nie ľudské právo, ale jeho porušením. Je diskrimináciou.

Tu však naši “slniečkári” čušia. Mne naradosť – sú to neschopáci oponovať. Vymleté hlavy 🙂 A je to naozaj jednoduché. Tak napríklad dnešný obrázok z portálu Ateisti.sk…

ateisti-sk-ked-tvojia-kamarati-zistia

… sa poľahky dá zmeniť na výstižnejší vtípek:

ateisti-sk-ked-tvoji-neveriaci-kamarati-zistia

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s