Šok! Slovenskí ateisti chceli zničiť vzácny kostolík v Drážovciach

Drážovský kostolík so svojou viac ako tisícročnou históriou bol v časoch budovania železničnej trate z Lužianok smerom na sever tŕňom v oku KSČ. Dopyt po lomovom kameni potrebnom pre stavbu železnice sa stal zámienkou na barbarský čin . V záujme vyšších strategických záujmov – budovania lokálnej železničnej trate – mal tento kostolík padnúť a jeho stavebný materiál mal poslúžiť ako podsyp pod želzničné koľaje. Vo svojej dobe sa však udiala neslýchaná vec  – miestni občania vyjadrili v protestoch, čo si o zámere nevercov so straníckymi knižkami myslia. Po týchto protestoch komunisti prestali s ťažbou lomového kameňa pod kostolíkom. No aj tak sa lom priblížil ku kostolíku len na pár desiatok metrov.

kostolik-drazovce

Statočný postoj veriacich z Drážoviec tak zachránil jeden z najvzácnejších architektonických klenotov našej krajiny. Protesty miestnych zmieňuje aj blogerka Zuzana Minarovičová v článku “Drážovce pri Nitre – kostolík na zjedenie“:

Osud kostolíka bol vážne ohrozený, keď sa začala za vlády komunistov stavať železničná trať a kameň sa ťažil priamo z kopca, na ktorom stál. Našťastie tejto tragédii zabránili protesty miestnych obyvateľov.

Drážovský kostolík sv. Michala Archanjela nie je len miestnou pamiatkou. Vďaka bankovkám a známkam reprezentuje našu krajinu po celom svete. Bol vyobrazený na slovenskej päťdesiatkorunáčke ako symbol christianizácie našej krajiny – vtedy ešte bez trápneho povyku antikatolíckej úderky Mistrík-Škoda- Pietruchová – …, dostal sa aj na eurovú známku vydanú v roku 2009 a  jeho silueta spolu so stredovekým kostolíkom v Párovciach slúžila ako predloha pri tvorbe známky k  25. výročiu slovenskej cirkevnej provincie. Kulisou bola aj vo filme Adam Šangala. Kostolík sa dostal na prebal knihy Laca Struhára Slovensko.

Atraktivitu kostolíka spomína aj portál Apsida:

Úžasnú atmosféru miesta využili viackrát aj filmári. Pri kostolíku sa tak natáčili niektoré scény známeho historického filmu F. Vláčila Markéta Lazarová a taktiež filmovAdam Šangala, Javor a Juliana, z novších snímkov ide o Tacho či Lásku na vlásku.
– Výnimočnú polohu kostolíka využili pre natáčanie svojich videoklipov napr. skupiny Tublatanka a Gladiátor

Nie je mojim cieľom na tomto mieste robiť prednášku o dejinách Nitry a osobitne drážovského kostolíka. Tieto stránky som vyhradil ateistom a ich svetonázorovým dôsledkom. Rozumní ľudia si chránia dedičstvo svojich otcov. Slovenskí ateisti, dnes zaodetí do prevleku sekulárnych humanistov, tak radi ziapu okolo seba to zlovestné: “Na svete nebude pokoj, kým posledná tehla z posledného kostola nezabije posledného farára!”

(Výrok je prisudzovaný francúzskemu spisovateľovi menom Emile Zola)

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

w

Connecting to %s