Slovenský mienkotvorný ateista propaguje konšpirácie

V čas dušičkový portál Humanisti.sk zverejňuje článok zmieňujúci sa o novej knihe zakladateľa konšpiračného hnutia the Zeitgeist Movement. Kniha má názov The New Human Rights Movement: Reinventing the Economy to End Oppression (Nové hnutie za ľudské práva: Návrat k ekonomike, aby bol koniec utláčaniu). Autorom je spisovateľ, režisér a producent píšuci pod pseudonymom Peter Joseph. Voľne dostupné filmy Zeitgeist (Duch doby) z prečudesného dôvodu majú nálepku dokumentárne. No pravdou je, že sú ikonou konšpirácie.

Ak to takto pôjde s portálom humanisti.sk ďalej, zrejme skončím s veľkými očami. Neveriacky vyvaľujem okále oči očiská, čo to zase Ján Parada spískal na svojej klávesnici. Pritom nie je to tak dávno, čo si podal alternatívne médiá a nahádzal ich všetky do vreca ako luhárov, manipulátorov a podvodníkov. A nešetrí ani mňa – tiež svoju neschopnosť oponovať zvalil na mňa – vraj tiež klamem.

Hnutie Zeitgeist je miláčikom portálu Humanisti.sk. Už v roku 2011 malo možnosť publikovať svoje texty na skeptickom portále Humanisti. Hnutie sa predstavilo článkom Čo je hnutie Zeitgeist? Hneď v úvode sa toto hnutie predstavuje, citujem:

Hnutie Zeitgeist (The Zeitgeist Movement) bolo založené režisérom Peterom Josephom začiatkom roku 2009, krátko po zverejnení dokumentárneho filmu Zeitgeist: Addendum. Súčasným poslaním Hnutia je najmä šíriť osvetu o problémoch a nedostatkoch terajšieho spoločenského zriadenia a zároveň predostrieť ako alternatívu systém zdrojového hospodárstva, vypracovaný sociálnym inžinierom Jacqueom Frescom, zakladateľom organizácie The Venus Project. Hnutie Zeitgeist by sa v tejto súvislosti dalo asi najlepšie charakterizovať ako akási pravá ruka, praktický nástroj realizácie projektu Venus, ktorej hlavným cieľom je celospoločenská osveta, šírenie idey nutnosti zásadnej zmeny a oboznamovanie ľudí s konceptom zdrojového hospodárstva po celom svete. Hnutie Zeitgeist je medzinárodne organizované v takzvaných chapteroch. Tieto „miestne pobočky“ hnutia existujú dnes už v približne 40 krajinách sveta, vrátane Slovenska.

S hnutím je spojený projekt Venusz, ktorý si kladie za cieľ vybudovať raj na zemi bez politikov, polície, kapitalizmu, cirkví a náboženstiev. Ateistická utópia v mnohom pripomína biblický prísľub o spoločnosti bez vojen, bolestí a chorôb. Takže toto je ten dôvod, prečo Parada robí reklamu konšpiračnému hnutiu Zeitgeist. Keď ide o nenávisť voči kresťanom, Cirkvi a kapitalizmu, prídu vhod aj tie najneobvyklejšie konšpirácie. Takže kráľ kráľov všetkých konšpirátorov Peter Joseph je vlastne sekulárny humanista.

Zeitgeist prináša viacero tém, ktoré sú čitatelia a poslucháči či diváci ochotní nekriticky prijímať. Tému chemtrails rozstrieľalo na cimpr-campr české združenie skeptikov Sysifos tu: Racionálně o chemtrails . Podobne dopadli protináboženské časti a na paškál si ich vzal pán Hellebrand. S jeho súhlasom som prevzal text a môžete si ho prečítať v členení na témy tu: Je Ježiš Kristus len replika?

Že by to bol len “halouvínsky” žart pána Paradu? Nie! Ten ateista to myslí vážne. Zákerná diagnóza konšpirátor je asi najčastejšou chorobou militantných ateistov. Šíri sa stále rýchlejšie. Rýchlejšie, než hudobno-spevácke hity. Konšpirátori motivovaní nenávisťou voči kresťanstvu dokážu zasmradiť podstatnú časť internetu. Nie je možné ich presvedčiť argumentami.

V tejto chvíli sa hodí vrátiť na starší text Ľuba Lemeša. Jeho názov je Diagnóza: konšpirátor.
Zacitujem aspoň rozsiahlejší záver (určite si prečítajte celý blog):

Liečba

Britskí vedci zistili, že presvedčiť konšpirátorov argumentáciou je takmer nemožné. Je to asi ako naučiť jesť opicu príborom. Chce to strašne veľa času a aj keď sa to podarí, tak to funguje iba chvíľu a keď na opicu nedávate pozor, tak ten príbor po čase aj tak odloží, banán hodí o zem podupe po ňom, oští ho, vzniknutú hmotu rozotrie po dlážke a zje banánovú šupku. Lebo je to tak pre ňu jednoducho prirodzenejšie. Ak to však napriek tomu skúsite, väčšinou narazíte na toto:

– podpora rôznymi autoritami, ako: to je predsa už dávno známe, že… / je veľa odborníkov, ktorí to tvrdia… alebo mám kamárata, ktorý má kamaráta a ten tam bol
– tvrdenie, že niektoré konšpiračné teórie sa v minulosti ukázali ako pravdivé, čo má asi vyvolať dojem, že nakoniec budú pravdivé všetky, alebo čo…
– obvinenia zo zaujatosti / brainwashu mainstreamovými médiami
– „chalan, ty si dobre mimo”

Môžete sa pokúsiť konšpirátorov ignorovať a tvrdiť, že vám je to jedno. Tým ale riskujete, že to pochopia ako výzvu na šírenie svojej „pravdy”, lebo ako vám kurva môže byť jedno, že nám zatajujú, že Mesiac je hologram???

No ale čo s nimi? Najúčinnejšou metódou je zobrať im ich pocit výnimočnosti. Keď sa prestanú cítiť ako Níjo z Matrixu, možno ich to prestane baviť. Preto sa treba tváriť, že tie super nové a tajné informácie, ktoré vám hovoria už dávno poznáte a potom to prebiť ešte väčšou krávovinou. Konšpirácie sú totiž takou mierne retardovanou formou hipsterstva, a preto keď sa z nich stane mainstream (k čomu ich stále zvyšujúci sa počet zdarne prispieva), už to nebude ono. Treba však dávať pozor, aby to nevyznelo ako očividný výsmech. Napriek tomu, že detekovanie humoru nepatrí k povinnej výbave štandardného konšpirátora, niekedy motyka flašíková vystrelí a potom vám vyhodia na oči, že aj Galileovi sa všetci smiali, keď počas občianskej vojny v USA vymyslel internet. Alebo také niečo.

Kam teda smeruje sekulárny humanizmus?

Nové trendy ateizmu a argumentácia ateistov naznačujú, že baženie po vedeckej pravde, poctivej argumentácii a akceptovaní kultúrnych koreňov je minulosťou. Ateizmus zdravého rozumu, ako sa zvykol samodefinovať (nikdy ním nebol!) prešiel do stavu apatie nad historickou pravdou. Už ateistov nezaujíma ani pravda vedecká. Ateizmus opustil túto onoho času modernú nálepku. Prehupol sa do postmodernizmu. Ateistka a sysifoska Věra Nosková v upútavke na akúsi knihu cituje:

“Postmodernismus můžeme vnímat jako ústup od politické ideologie, vyvázání se z viny za opuštění Utopie a jako jistou ztrátu víry ve zbožnění rozumu a vědy. Tím je také určen Zeitgeist (duch doby): žijeme v čase, kdy neplatí pevná víra či přesvědčení ani řádná daná pravidla. Je to doba uvolnění, hédonizmu, individualismu, života v přítomnosti (zvláště pokud neexistuje žádná víze budoucnosti, pro kterou by stálo za to strádat a obětovat se.) Kulturně-estetické formy postmodernismu zahrnují odmítnutí úcty ke tradici, hledání novosti a vynalézavost, okamžité potěšení, eufórii, nostalgii, hravost, parafráze, koláže a nesourodost. Jameson (1984) charakterizuje postmodernismus jako “kulturní logiku pozdního kapitalismu”, přestože se v něm žádná logika najít nedá. Mezi jiným například zcela mizí jakékoliv východisko k rozlišování “vyšší” a “masové” kultury neboli k vyvozování použitelných etických rozdílů mezi kulturními obsahy. Není obtížné odvodit z takové situace politické a mravní důsledky. Všeobecný třend směřuje k apolitičnosti a absenci morálních kritérií. Politický vývoj již nemá žádné pevné cíle, snad jedině vytvářet stále více zábavy pro stále více lidí.”

Sekulárny humanizmus nastúpil na cestu krajného morálneho rozvratu, keď v mene zmyselného potešenia považuje vraždenie detí za akt humanizmu oslobodzujúci ženy od zotročujúcich materských povinností a búri sa voči všetkému a všetkým, čo im pripomína barbarstvo toho pôžitkárskeho trendu. Predefinoval najmenšieho človiečika vyvíjajúceho sa v lone matky na vec a akváriové rybičky sa snaží predefinovať z veci v zmysle práva na zviera v zmysle vedeckom (!!!) Sekulárny humanizmus už kapituloval v diskusii a polemikách. Pripomína kluby ožranov hulákajúcich na celé okolie svoje oplzlé odrhovačky. Ale že nakoniec toto hnutie skončí s konšpiračnými mátohami, som netušil. Ich slepá nenávisť a bezbrehý antikatolicizmus už prevyšujú nacistický antisemitizmus. Ideové pozadie antikatolicizmu a antisemitizmu sú rovnaké. Formy podobné a chladnokrvnosť, ľahostajnosť a cynizmus absolútne zhodný.

A kormidelníci štátov stále nevidia útesy, na ktoré sa táto sekularizovaná bárka rúti.

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s