Filologicky nevzdelaný ateista Chmelár šíri mýtus o pôvode názvu Bratislavy

Eduard Chmelár píše.

Wilsonov. Tak sa volalo mesto asi mesiac na zaciatku roku 1919 z vdaky za doktrinu americkeho prezidenta Wilsona o prave narodov na sebaurcenie. Az potom ju pomenovali podla legendy sturovcov o kniezati Bratislavovi. Vavro Srobar ale nemal rad myty, a tak k tomu Bratislav pridal acko a odvodil nazov mesta od spojenia slov Bratstvo a Slava. A podla mna je to jeden z najkrajsich nazvov miest na svete.

Túto povesť som však už počul z rozprávania iného slniečkárskeho pamätníka. Vraj keď nás oslobodili Sovieti, tak akýsi nadšený a rovnako filologicky nevzdelaný vojak zvolal:
“BRATISLAVA – BRAT I SLAVA! ”

Patrí Svätopluk na hrad? Spomínate si na hysterický ošiaľ spojený s odhalením sochy kráľa Svätopluka? Mnohí argumentovali, že u Svätopluka nenájdeme s Bratislavou žiadne dejinné súvislosti. Pritom je pravdepodobné, že názov mesta pochádza z mena jeho tretieho syna.  Citujem:

907 (pozri aj podrobne v článku bitka pri Bratislave): Brezalauspurc (prvý doložený súdobý názov; v Salzburských análoch (Annales Juvavenses maximi); podľa starších prameňov vznikol názov podľa Braslava (pozri vyššie), podľa novších prameňov však má názov pôvod od Predslava, zrejme tretieho syna Svätoplukovho(pozri pod 1001); v tejto súvislosti si treba uvedomiť, že sa v rakúskych a bavorských menách písmená P a B často zamieňali), Braslavespurch (podľa Aventina podľa Annales Juvavenses), Pressalauspurch

Zdroj: tu

Chmelárova zmienka o Bratislave ako Wilsonove nie je až taká dôveryhodná. Nešlo totiž o oficiálny názov mesta, ale len o názov používaný légiami v talianskych mapách. Koncové “áčko” v názve dostala Bratislav (sic!) až v marci 1919 a je dôsledkom prihliadnutia na reformu gramatiky rímsko-katolíckeho teológa Hatalu v roku 1851. Zakončenie názvu koncovkou -av je totiž čechizmom.

Chmelárove tvrdenie, že názov je odvodený podľa štúrovskej povesti o kniežati Bratislavovi rovnako neobstojí. Pretože tá “povesť” má historický základ siahajúci hlboko do predštúrovského obdobia. Ako uvádza citát vyššie, prvý súčasný názov mesta je z roku 907 a má podobu Brezalauspurc.

Odvodzovanie názvu Bratislavy od slov “brat i sláva” je hrubým prešľapom motivovaným akýmisi romantickými predstavami internacionalizmu. Nuž ale odpustime to pánovi Chmelárovi – je predsa iba marxista ako repa 😀

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s