Nutkanie byť násilníkom ako jedna zo 4 chýb nového ateizmu

Veru aj poniektorí ateisti majú hlavu v smútku nad úbohým stavom ateizmu, sekularizácie  a mentálnou úrovňou ateistov. Citujem z ateistického a protináboženského portálu Zošity humanistov:

Štyri oblasti, kde ateizmus zlyháva (a môže si situáciu polepšiť)

Hoci ateisti ako celok sú jeden z najprogresívnejších volebných blokov, trvale je nešťastnou záhadou histórie, prečo niektorí prominentní ateisti sú agresívnymi zástancami neokonzervatívnej zahraničnej politiky USA, ktorá volá po ovládnutí moslimských štátov bombardovaním a inváziami. Hoci je náboženský terorizmus skutočnou hrozbou pre svet, príliš mnohí ateisti nevidia naň inú odpoveď ako ešte viac násilia.

Typickým príkladom je tu zosnulý Christopher Hitchens, brilantný a smelý spisovateľ, ktorého však navždy zafarbila invázia Georgea W. Busha do Iraku; pri mnohých príležitostiach ju entuziasticky podporoval. Druhým príkladom je Ayaan Hirsi Ali, utečenka zo Somálska, ktorá konvertovala z islamu a dotiahla to až na členstvo v holandskom parlamente. Jej bolestná minulosť je pochopiteľná, ale osvojila si xenofóbne predstavy o Západe vo vojne s islamom. Tretím, ale nie ostatným, je Sam Harris, autor komentárov o islame, ktoré ježia vlasy. Navrhol, aby bezpečnostné skrínery na letiskách zachycovali každého, čo „vyzerá, žeby mohol byť moslim“.

Všetci títo myslitelia sa oddali deštruktívnej fantázii, že nekonečné vojny a brutality, alebo všetko vidiace oko pozorujúceho štátu, sú spôsoby na zastavenie terorizmu a iných nebezpečných výrastkov fundamentalizmu. Isteže sa môžu vyskytnúť prípady, kde je jedinou voľbou vojenský zákrok, napríklad v sebaobrane alebo pri prevencii genocídy, kde je to ostatná možnosť. No boj proti džihádu a iným násilníckym ideológiám je nakoniec bojom ideí a nie zbraní.

O niekoľko dní neskôr pán Rastislav Škoda ako majiteľ zmieneného portálu odmenil moju snahu a ochotu s ním viesť filozofické dišputy banom. Nuž tak to vyzerá, keď ryba smrdí od hlavy.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s