Ethos – nízka úroveň argumentácie

20.11.2016 poslanec  Krajniak na svojom blogu Posledný križiak zverejnil článok s názvom

INKVIZÍTOR HLINA MÁ PRAVDU. NAOZAJ SOM NEBEZPEČNÝ

Na článok reagovalo združenie ateistov Ethos týmto textom:

Na obranu liberálnej demokracie

Občianske združenie Ethos ako sekulárne združenie zásadne odmieta vyjadrenia poslanca Milana Krajniaka. Jeho spiatočnícky a odmietavý postoj k humanizmu, osvietenstvu a liberálnej demokracii je smutnou vizitkou poslanca Národnej rady. Je nepochybné, že myšlienky osvietenstva, humanizmu a Francúzskej revolúcie sú trvalým odkazom pre celú našu civilizáciu.

Kresťanské hodnoty sú dávno implementované do Ústavy SR spolu s ostatnými rovnocennými hodnotovými svetonázormi. Neustále dožadovanie sa nadradenosti istej skupiny, rasy či náboženstva prinieslo vždy len civilizačné katastrofy. Hodnoty občianskej spoločnosti je preto nutné budovať na právach jednotlivca a nie na nadprávach náboženskej skupiny. Spravodlivosť musí byť dostupná pre všetkých, tak ako aj rovnoprávne postavenie voči štátu. Práve preto je dôležité sústrediť naše snahy na čo najširšiu sekularizáciu spoločnosti, ktorá vďaka náboženskej neutralite zabezpečuje rovnaké postavenie pre všetkých obyvateľov bez ohľadu na ich národnosť, rasu či svetonázor. Vyjadrenia pána poslanca Krajniaka v tomto kontexte vnímame len ako politické diletantstvo postavené na osobnej náboženskej predpojatosti, neznalosti histórie a spoločenských pomerov.

Stanovisko združenia je príkladom bezhodnotnej spisby obsahujúcej argumentačné klamy. Napr. citujem:

Je nepochybné, že myšlienky osvietenstva, humanizmu a Francúzskej revolúcie sú trvalým odkazom pre celú našu civilizáciu.

Anonymný autor použil klam tzv. “kvalifikujúci jazyk”. Spája žiadúci výrok s pozitívnym označením a vyvoláva dojem, že jeho odmietnutím sa poslucháč automaticky zaraďuje do opačnej skupiny.

Rovnako je podsunuté klamlivé tvrdenie, že len široko sekularizovaná spoločnosť dokáže zabezpečiť spravodlivé a rovnoprávne postavenie voči štátu.

Ethos propaguje aj fcb skupina Ateisti.sk, ktorej jeden z administrátorov je súčasťou redakčného tímu portálu In Vivo odmeneného cenou Humanista roka spolkom eštébákov Prométheus.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s