Ateistickí barbari chceli zničiť vzácnu knižnicu

Historická knižnica rodu Apponyi ako súčasť hotelového komplexu je v správe Slovenskej národnej knižnice. Od 30. septembra 2011 sa fond knižnice po rokoch opäť vrátil do zrekonštruovaných priestorov kaštieľa v Oponiciach. V knižnici sa v súčasnosti nachádza 9000 titulov a 12 000 zväzkov písaných v desiatich jazykoch. Medzi najvzácnejšie z nich patrí aj dielo Sokrata zo švajčiarskeho Bazileja z roku 1508.

Zdroj: Historická knižnica

Pred 70 rokmi bola barbarmi ohrozená vzácna Aponyiovská knižnica v Oponiciach. Najprv vzácny knižný fond ochránili majitelia pred rabovačkou po druhej svetovej vojne. V roku 1948 komunisti kaštieľ v Oponiciach znárodnili. Tí však mali iné priority ako zachovávanie historických pamiatok. Vzácne knihy pálili na nádvorí. Uprostred knižnice sa presúšalo obilie. Cez rozbité okná lietali vtáci a ich trus sadal na vzácne knihy a nábytok z čias Napoleona….Kaštieľ potom vyhorel do tla a knihy zachránil ako hrdina z rozprávky – kresťan katolík františkán Gajdoš…

Záznam z archívu RTVS: Najkrajšie knižnice Slovenska – 2. časť
Pozrite si: Virtuálna prehliadka kaštieľa v Oponiciach

Viete, čo je identita? Identita je príbeh. Naša identita je príbeh, ktorého sme súčasťou. A súčasťou našich príbehov sú aj kresťanské dejiny a súčasnosť. Súčasťou nášho príbehu je aj barbarstvo našich predkov. Obdobie barbarstva končí prijatím písma. Tento zlom je v každom národe osobitne dôležitý a u nás, v slovanskom priestore, tento zlom nastal príchodom vierozvestcov Cyrila a Metoda. Ich príchodom sa zo slovanských kmeňov stávajú moderné národy. Zľahčovanie tohoto významného míľnika vo vývoji nášho národa je vzdávaním sa historickách koreňov, ktoré z nášho príbehu, románu siahajúceho hlboko do minulosti, robí len poviedku. A mnohí ateisti robia z našej identity len zdrap popísaného baliaceho papiera hodného akurát tak zahodenia.

V básni Proglas nájdeme aj tento verš:

Lebo sú bez kníh nahé všetky národy,

Iba pochopením historických súvislostí oceníme dôležitosť misie Cyrila a Metoda na území dnešného Slovenska. Ich misia totiž posunula slovanské kmene medzi svetovú špičku, stali sme sa moderným národom, ktorý navždy opustil jednu etapu vývoja – barbarstvo. Jazykom a písmom, ktoré títo vierozvestcovia prinášajú na Veľkú Moravu, sa dotýkame gréckej vzdelanosti  a písmom až starovekých egyptských pyramíd. Je to vzrušujúce reťazenie príčin a následkov, kde súčasným ohnivkom je naša prítomnosť a vzdialeným vzdelanci na faraónskych dvoroch.

A potom prídu komunisti a oklieštia tento príbeh manifestom komunistickej strany a ako hladné svine zašliapu literárne perly do hnoja. Ktože je to teda barbar?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s