Ad Kristl: Som ateista, pretože myslím

Som ateista, pretože myslím

Ateista Peter Kristl si vylepšil hlavičku svojej fcb stránky mottom v preklade:

Som ateista, pretože myslím

Ide o veľmi rozšírený sebaklam ateistov namýšľajúcich si, že používanie rozumu je vyhradené prednostne pre tých, ktorí sú ateisti. Podsúvajú zlomyseľné a škodoradostné podprahové tvrdenie, že kresťania nemyslia – lebo ak by mysleli, stali by sa ateistami.

 

Psychológia definuje myslenie nasledovne:

Myslenie je v psychológii súbor operácií tvorby obrazu skutočnosti v takých jej objektívnych vlastnostiach, súvislostiach a vzťahoch, do ktorých sa zahrnujú aj objekty nedostupné bezprostrednému zmyslovému vnímaniu. Zahrnuje proces analýzy, syntézy a odvodených myšlienkových operácií. Myslenie je sociálne podmienené a nerozlučne spojené s rečou. Myslenie rozdeľujú na vedomé myslenie a neuedomované myslenie.

Pán Kristl si snáď všimol aj slovné spojenie “…zahrnujú aj objekty nedostupné bezprostrednému zmyslovému vnímaniu.”

Motto pána Kristla je argumentačným klamom a volá sa:

Falošná dilema

Falošná dilema vyvoláva dojem, že existujú iba dve (alebo tri či viac) možností tam, kde ich je v skutočnosti celá škála.

Pán Kristl podsúva tvrdenie, že len ateista myslí a z toho logicky vyvodzuje, že človek, ktorý logicky myslí, musí byť zákonite ateistom. Veriaci podľa tejto falošnej logiky jednoducho nemyslia. Tým, že nemyslia, musia byť zákonite veriacimi.

V skutočnosti je Kristl ateistom preto, lebo verí. Ak ateista neverí v boha, logicky z toho vyplýva, že verí v jeho neexistenciu. Správne by motto Kristla malo znieť:

Som ateistom, lebo verím…

Reklamy

One thought on “Ad Kristl: Som ateista, pretože myslím

 1. Nie, z toho, že niekto neverí v boha, NEvyplýva, že verí v jeho neexistenciu. Ak by som sa vás spýtal, či klesá elektrické pole dipólu s narastajúcou vzdialenosťou rýchlejšie ako elektrické pole bodového náboja a vy by ste nevedeli (čo možno viete, nechcem vás podceňovať, ide o príklad), zhodli by sme sa na tom, že
  -neveríte, že klesá pomalšie a
  -neveríte, že klesá rýchlejšie.
  Neveríte ani jednému z toho, pretože to jednoducho neviete.
  Nie je však pravdou, že veríte, že klesá rýchlejšie alebo pomalšie.

  Ak ste však boli na nejakej prednáške kde by niekto aspoň trochu vzdelaný v elektrine spomenul ako rýchlo klesá pole dipólu a vy by ste si to neoverili ani výpočtom ani experimentom, zhodneme sa na tom, že by ste pravdepodobne verili, že klesá pomalšie.

  To je rozdiel medzi agnostikom a ateistom. Agnostik neverí v existenciu, ateista verí v neexistenciu – tak isto ako vy pravdepodobne veríte, že za obežnou dráhou Marsu neobieha okolo Slnka čajník vyrobený v 19. storočí.

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s