Ad Kristl: Som ateista, pretože myslím

Som ateista, pretože myslím

Ateista Peter Kristl si vylepšil hlavičku svojej fcb stránky mottom v preklade:

Som ateista, pretože myslím

Ide o veľmi rozšírený sebaklam ateistov namýšľajúcich si, že používanie rozumu je vyhradené prednostne pre tých, ktorí sú ateisti. Podsúvajú zlomyseľné a škodoradostné podprahové tvrdenie, že kresťania nemyslia – lebo ak by mysleli, stali by sa ateistami.

 

Psychológia definuje myslenie nasledovne:

Myslenie je v psychológii súbor operácií tvorby obrazu skutočnosti v takých jej objektívnych vlastnostiach, súvislostiach a vzťahoch, do ktorých sa zahrnujú aj objekty nedostupné bezprostrednému zmyslovému vnímaniu. Zahrnuje proces analýzy, syntézy a odvodených myšlienkových operácií. Myslenie je sociálne podmienené a nerozlučne spojené s rečou. Myslenie rozdeľujú na vedomé myslenie a neuedomované myslenie.

Pán Kristl si snáď všimol aj slovné spojenie “…zahrnujú aj objekty nedostupné bezprostrednému zmyslovému vnímaniu.”

Motto pána Kristla je argumentačným klamom a volá sa:

Falošná dilema

Falošná dilema vyvoláva dojem, že existujú iba dve (alebo tri či viac) možností tam, kde ich je v skutočnosti celá škála.

Pán Kristl podsúva tvrdenie, že len ateista myslí a z toho logicky vyvodzuje, že človek, ktorý logicky myslí, musí byť zákonite ateistom. Veriaci podľa tejto falošnej logiky jednoducho nemyslia. Tým, že nemyslia, musia byť zákonite veriacimi.

V skutočnosti je Kristl ateistom preto, lebo verí. Ak ateista neverí v boha, logicky z toho vyplýva, že verí v jeho neexistenciu. Správne by motto Kristla malo znieť:

Som ateistom, lebo verím…

6 thoughts on “Ad Kristl: Som ateista, pretože myslím

 1. Nie, z toho, že niekto neverí v boha, NEvyplýva, že verí v jeho neexistenciu. Ak by som sa vás spýtal, či klesá elektrické pole dipólu s narastajúcou vzdialenosťou rýchlejšie ako elektrické pole bodového náboja a vy by ste nevedeli (čo možno viete, nechcem vás podceňovať, ide o príklad), zhodli by sme sa na tom, že
  -neveríte, že klesá pomalšie a
  -neveríte, že klesá rýchlejšie.
  Neveríte ani jednému z toho, pretože to jednoducho neviete.
  Nie je však pravdou, že veríte, že klesá rýchlejšie alebo pomalšie.

  Ak ste však boli na nejakej prednáške kde by niekto aspoň trochu vzdelaný v elektrine spomenul ako rýchlo klesá pole dipólu a vy by ste si to neoverili ani výpočtom ani experimentom, zhodneme sa na tom, že by ste pravdepodobne verili, že klesá pomalšie.

  To je rozdiel medzi agnostikom a ateistom. Agnostik neverí v existenciu, ateista verí v neexistenciu – tak isto ako vy pravdepodobne veríte, že za obežnou dráhou Marsu neobieha okolo Slnka čajník vyrobený v 19. storočí.

  Like

  • Ak by som sa chcel vyhraniť v akejkoľvek téme, musel by som k tomu zaujať uvedomelý postoj. Agnostik či ateista sú vedomé postoje k existencii boha. Ak sa niekto považuje za ateistu, lepí sa na seba istý druh viery – v tomto prípade viery v neexistenciu boha.

   Like

   • Veríš tvojoponent na víly? Nie? Tak si avílista. Veríš na škriatkov? Nie? Tak si aškriatkista. Veríš na lietajúce špagetové monštrum? Nie? Tak a apastafarista (či tak nejako). Sú to Tvoje postoje k existencii víl, škriatkov a lietajúceho špagetového monštra. Nezabudni sa tým nabudúce pochváliť.

    Like

   • Ak by som mal potrebu sa uvedomelo a cielene vyhraňovať voči existencii víl, škriatkov a iných bytostí, potom by som skutočne bol avilista, aškriatkista či amonštrista. Pokiaľ by bol pretlak svetonázoru stúpencov existencie víl, škriatkov a špagetových monštier viditeľný, mal by som potrebu filozoficky tento problém uchopiť. No zatiaľ je tento problém aj používanie Vami zmieňovaných novotvarov len v hypotetickej rovine. Preto nebudem nielenže filozoficky vyhodnocovať bytie víl, škriatkov a monštier, ale ani sa nebudem vyhraňovať sebadefinovaním za avilistu, aškriatkistu a tak podobne.

    Like

   • Vám je asi ťažko priznať si chybu v logike, že? V mojom komentári som vám uviedol priamy príklad, kedy z toho, že človek neverí v niečo NEplynie, že verí v opak toho. Vôbec ste na to nereagovali. Prečo?

    Aký má význam tvrdiť, že ak niekto odmieta myšlienku viery v Boha, tak verí v jeho neexistenciu? Myslíte si, že tým degradujete ateizmus na vieru? Lenže to je len dôsledok ateistického zmýšľania, nie jeho základ. Základom kresťanstva je viera v Boha, avšak základom ateizmu nie je viera v neexistenciu v Boha. Je to odmietanie viery.

    Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s