Zakladateľ Spoločnosti Prometheus šíri hoax o Hlinkovi

Zakladateľom Spoločnosti Prometheus je profesor Čelko. Bývalý riaditeľ Ústavu vedeckého ateizmu SAV, ktorý poslušne kolaboroval s diktatúrou Komunistickej strany. Sám pán Čelko má na rováši mimoriadne morálne poklesky. Napríklad prenasledovanie a vyhadzovanie študentov v spolupráci s ŠTB.

Na novej bráne Spoločnosti Prometheus nájdeme odkaz na stránku o Andrejovi Hlinkovi, ktorú “stvoril” práve tento komunistický poskok Čelko. Citujem:

Aká bola klérofašistická „farská republika” a čo všetko hlboko neľudské sa v nej dialo, je všeobecne známe. Pre oživenie pamäti všetkých, čo to doteraz nechceli vedieť a v záujme demaskovania tých, čo to vedome zamlčujú i tých čo glorifikujú klerofašistický režim na Slovensku je na mieste uviesť zlobnú hrozbu Andreja Hlinku. Vyriekol ju v lete 1936 na zhromaždení v Liptovskej Teplej: ” Ja som slovenský Hitler. Ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku“. Pre svoj vysoký vek a skon v lete 1938 ju nestačil uskutočniť. Realizovali ju ľudáci na čele s jeho nástupcom, „prezidentom a vodcom” Dr. Jozefom Tisom. Tak sa meno Andreja Hlinku úzko zviazalo s antidemokratickým, hlboko reakčným konaním tvorcov najtemnejšej kapitoly našich moderných dejín. Majme toto na pamäti všade a vždy keď sa budeme stretať so snahami vykresľovať Andreja Hlinku ako velikána nášho národa. Odmietajme preto všetky snahy zamerané na obnovovanie kultu z čias klérofašistického režimu, lebo je v hlbokom rozpore s úsiliami demokratických síl našej spoločnosti.

Eštébáci zo Spoločnosti Prometheus sú ochotní urobiť čokoľvek, len aby znevážili a pošpinili kresťanov a Cirkev. Ich nenávisť voči katolíkom sa stupňuje a dosahuje antisemitských výrokov spred druhej svetovej vojny. Sekulárni humanisti sú teda právom považovaní za červených fašistov.
Vrátim sa však k podstatnému. Výrok, ktorý Čelko cituje ako dôkaz fašistickej orientácie Andreja Hlinku, nemá váhu autenticity. Citujem tri zdroje a jeden z nich podpísali desiatky osobností z historickej vedy.

Hlinka bol slovenský Hitler. Táto veta sa tiahne dejinami už od jeho smrti. Hlinka v žiadnom prípade slovenským Hitlerom nebol. Sám razil úplne odlišný smer politiky, spoliehal sa hlavne na pomoc Poľska, ako tretej veľmoci v oblasti. O Hitlerovi vyhlásil, že je to kultúrna beštia. Lenže je tu jedno „ale“. „Ja som slovenský Hitler, ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku.“ S takouto citáciou prišiel svojho času týždenník Plus sedem dní. Mnohí sa určite pozastavili nad týmto výrokom a niektorí po ňom určite aj pátrali. Výsledok je taký, že tento výrok bol skoro sedemdesiat rokov ukrytý v kope listov sociálnodemokratických propagandistických novín Hlinkovho nepriateľa Clementisa, až pokým ho pred pár rokmi nevyhrabala istá Katarína Šelestiaková. Na záver svojho článku vraví niečo o faktoch. Škoda, že prešli už štyri roky od tohto článku v Plus 7 dní. Ešte dnes by som sa tejto panej „novinárke“ rád vysmial. Pokiaľ považuje neautorizovaný výrok v socialistických propagandistických novinách za historický fakt, potom by patričné inštitúcie mali zvážiť jej mentálnu spôsobilosť.

Zdroj: https://priezor.com/biografie/1352-andrej-hlinka-slovensky-hitler-alebo-niekolko-lzi-ktore-som-sa-dozvedel-pri-svojej-praci

Tieto fakty treba mať na zreteli a to aj napriek niektorým, verejne či súkromne vyslovovaným sympatiám k autoritatívnym režimom tej doby (Salazarovské Portugalsko, Dolfussovo Rakúsko), ktoré Hlinkovi imponovali najmä klerikálnym nádychom. Na všetky tieto skutočnosti 20. a 30. rokov treba pozerať historicky, nie prézentisticky (súčasnými očami). Verejnosť sa zavádza údajným Hlinkovým výrokom „Ja som slovenský Hitler, ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku.“ Pritom sa zamlčuje pochybná autenticita tohto výroku, publikovaného iba v komunistických novinách Slovenské zvesti, známych svojou demagogickou líniou. Na druhej strane sa nehovorí o Hlinkovom postoji počas rokovania s predstaviteľmi nemeckých menšinových strán vo februári 1938 v Ružomberku, keď odmietol užšiu spoluprácu s týmito stranami, napojenými na Berlín, kritizoval útlak kresťanov v nacistickom Nemecku a o Hitlerovi sa vyjadril, že je „kultúrna beštia“.
Nazdávame sa, že Andrej Hlinka patrí do slovenských dejín so všetkými svojimi kladmi i zápormi. Právom ho možno ho označiť za spolutvorcu modernej slovenskej politiky a obhajcu existencie svojbytného slovenského národa.

Stanovisko podporili nasledujúci profesionálni historici:

Prof. Dr. Phil. Emília Hrabovec, Katedra histórie FF TU Trnava
Prof. PhDr. Matúš Kučera, DrSc., Katedra histórie FF UCM Trnava
Prof. PhDr. Richard Marsina, DrSc., Katedra histórie FF TU, Trnava, SHÚ Matice slovenskej
Prof. PhDr. Vincent Sedlák, CSc., Katedra histórie FF TU, Trnava
Prof. PhDr. Karol Fremal, CSc., Katedra histórie FHV UMB Banská Bystrica
Prof. PhDr. Július Bartl, CSc., Katedra histórie PF UK Bratislava
Prof. PhDr. Róbert Letz, PhD., Katedra histórie PF UK Bratislava
PhDr. Ladislav Deák, DrSc., Historický ústav SAV
PhDr. Alena Bartlová, CSc., Historický ústav SAV Bratislava
Doc. PhDr. Marta Dobrotková, CSc., Katedra histórie FF TU Trnava
Doc. PhDr. František Bielik, CSc., Katedra histórie FF TU Trnava
Doc. PhDr. Ivan Chalupecký, CSc., Historický ústav KU Ružomberok
Doc. ThDr. Peter Zubko, PhD., Historický ústav KU Ružomberok
Doc. PhDr. Martin Homza, PhD., Katedra histórie FF UK Bratislava, KH FF UCM Trnava
PhDr. Ivan Mrva, CSc., Katedra histórie FF UCM Trnava
PhDr. Peter Mulík, PhD., Historický odbor Matice slovenskej, Bratislava
PhDr. Anna Magdolenová, CSc., býv. prac. Historického ústavu SAV
Mgr. Beáta Katrebová-Blehová, PhD., Ústav východoeurópskych dejín, Univerzita Viedeň
PhDr. Martin Pekár, PhD., Inštitút histórie Prešovskej univerzity
PhDr. Michal Šmigeľ, PhD., Katedra histórie FHV UMB Banská Bystrica
PhDr. Tomáš Klubert, PhD., Katedra histórie FF UCM Trnava
PhDr. Martin Lacko, PhD., ÚPN Bratislava, Katedra histórie FF UCM Trnava
HEdr. Ľuboslav Hromják, Katedra histórie FF TU Trnava
Mgr. Branislav Krasnovský, PhD., Katedra histórie PF UK Bratislava
Mgr. Miloš Marek, PhD., Katedra histórie FF TU Trnava
Mgr. Ivan A. Petranský, PhD., Ústav pamäti národa Bratislava
Miroslav Klobučník, PhD., Ústav pamäti národa Bratislava
PhDr. Peter Sokolovič, Ústav pamäti národa Bratislava
PhDr. Marián Maňák, Ústav dejín Trnavskej univerzity
Mgr. Pavol Jakubčin, Katedra histórie FF TU Trnava
Mgr. Peter Jašek, Katedra histórie FF TU Trnava
Zdroj: http://www.szcpv.org/07/hlinka.html

“Výrok: Ja som slovenský Hitler, ja tu spravím taký poriadok ako Hitler v Nemecku, sa pripisuje Hlinkovi bez toho, aby sa povedalo, že ide o novinový článok v komunistických novinách Slovenské zvesti, ktorý sa inde nevyskytuje. Je teda reálna pochybnosť o jeho pravdivosti,” vysvetľuje Matica. Autor článku podľa MS vôbec nehovorí o Hlinkovej kritike Hitlera.
Matica pripomína, že vo februári 1938 na stretnutí s predstaviteľmi nemeckých menšinových strán orientovaných na Hitlera sa Hlinka vyslovil, že Hitler je kultúrna beštia a otvorene kritizoval aj prenasledovanie kresťanov v Nemecku. Andreja Hlinku a politiku, ktorú reprezentoval, podľa MS celé medzivojnové obdobie volila väčšina Slovákov. “Treba zdôrazniť, že to neboli nijakí extrémisti, ale národne uvedomelí slovenskí roľníci, robotníci a živnostníci,“ upozornili predstavitelia Matice slovenskej.

Zdroj: http://www.teraz.sk/slovensko/matica-slovenska-hlinka-uj-szo/101463-clanok.html

Prečo zakladateľ združenia eštébákov Spoločnosť Prometheus nespomenul aj výrok Andreja Hlinku odsudzujúci Hitlera, v ktorom Hitlera nazval kultúrnou beštiou, sa môžeme len dohadovať. Je pravdepodobné, že sa mu to nehodilo do propagandistického krámku a sprostučkých slovenských ateistov by to len vyrušovalo pri nekritickom čítaní demagógie tohoto spolku komunistických pohrobkov.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s