Agnostik Lukáš Krivošík o liberalizme

…náboženská viera môže degenerovať do veľkej bigotnosti, násilia a utrpenia, ak nie je sprevádzaná rozumom, ale akosi ateistom uniká, že do fanatizmu a násilia môže degenerovať aj rozum, ak nie je sprevádzaný vierou. Viera a rozum sú dvaja jednonohí, ktorí by sa mali vzájomne podopierať. Všimnite si, koľkí píšu, že kvôli ničomu nezomrelo na svete toľko ľudí, ako kvôli náboženstvu. Ja tvrdím, že je tu vec, kvôli ktorej zomrelo oveľa viac ľudí.

 

Národný socializmus a komunizmus predsa neboli deviácie náboženskej viery, ale naivného racionalizmu, teda rozumu.

O liberalizme

Nejeden konzervatívec považuje liberalizmus doslova za nebezpečenstvo, viď Vladimír Palko, ktorý tvrdí, že proti nemu treba bojovať. V čom je nebezpečný? A je vôbec?

Vladimír Palko sa už niekam pohol. Kým Ján Čarnogurský na začiatku deväťdesiatych rokov hovoril, že „porazili sme komunizmus a teraz porazíme aj liberalizmus”, Palko už rozlišuje – hovorí o boji proti ľavicovému liberalizmu. Rozlišuje to preto, lebo tu naozaj existujú socialisti, ktorí o sebe tvrdia, že sú liberálmi.

V čom je teda liberalizmus nebezpečný?

Nemyslím si, že je s konzervativizmom v rozpore. Ale len ten klasický, neľavicový. Dokonca si myslím, že je ku konzervativizmu komplementárny, pretože mu dokáže dať ekonomickú agendu. Nebezpečný je len ten ľavicový, lepšie nazvaný – sociálny liberalizmus.

V čom konkrétne?

V tom, že je anticivilizačný. Sú určité hodnoty, ktoré prispievajú k pretrvaniu a rozvoju civilizácie, a sú hodnoty, ktoré ju rozvracajú. Ľavicový liberalizmus vedie k jej úpadku. Keby naplnil všetky ciele, ktoré propaguje, skončilo by to rozvratom spoločnosti a koncom civilizácie ako takej.

Civilizácia sa predsa ako taká stáročiami mení. Na základe čoho môžete tvrdiť, že by sociálny liberalizmus naozaj viedol k jej rozvratu?

Sú predsa určité veci, ktoré ju držia pohromade. Spoločnosť vždy rástla a prosperovala len vtedy, ak považovala za hodnotu hodnú ochrany najmä rodinu a súkromné vlastníctvo. Sociálny liberalizmus na všetky tieto prvky útočí.

Konkrétne?

Jednou z takých vecí je morálny relativizmus. Konzervatívci tvrdia, že existuje nejaký objektívny morálny poriadok. V našej civilizácii by mala byť pevnou osou židovsko – kresťanská tradícia, okolo ktorej sa budeme točiť. Môžete sa od nej vzdialiť, ale stále ste si vedomý, že tu je. Morálny relativizmus však hovorí, že všetky kultúry a životné štýly sú si v zásade rovné.

Čo je na tom zlé?

Už to samotné je anticivilizačné. Nemôžete tvrdiť, že za rovnako hodnotné považujete európsku kultúru a kultúru nejakého kanibala v Afrike. Lebo keď ich považujete za rovnocenné, nemôžete sa čudovať, keď ten kanibal príde do Európy a v rámci svojich kultúrnych špecifík vás zožerie. Nemohli by ste nič povedať, lebo je to predsa jeho kultúra.

Keď niekto považuje nejakú kultúru – trebárs islam – za menejcennú, vyplýva z toho, že považuje za menejcenných aj jej ľudí.

Nie.

Kultúru predsa tvoria ľudia.

Kultúru tvoria zdieľané hodnoty.

Tvorené jej ľuďmi.

Často sa mi podsúva, že som rasista, že hovorím o hodnotnejších a menej hodnotnejších kultúrach a životných štýloch, ale to nie je pravda. Je to o tom, že hodnotíte normatívnu stránku, teda normatívne systémy ako právo, kultúra, tradície a podobne. A pre ne sa môžete rozhodnúť. V tomto si jednoznačne dovolím tvrdiť, že západná civilizácia vytvorila v ľudskej histórii bezprecedentné dielo. Či už z hľadiska ľudskej slobody alebo z hľadiska možností osobnej sebarealizácie.

Keby ste sa narodili ako africký moslim, ani by vám nenapadlo tvrdiť, že tamojšia kultúra je menejcenná.

To je ďalšia vec, ktorá tú kultúru drží pohromade. Hayek, ktorý bol liberál, povedal múdru vetu – že civilizácie a kultúry sa udržujú pri živote práve tým, že sami seba považujú za hodnotnejšie ako tie ostatné. Ale jediná civilizácia, ktorá to prestáva robiť, je tá západná. Ľavicoví liberáli dokonca začínajú tvrdiť, že západná civilizácia je čosi menej ako tie ostatné, čo nie je dobré. Veď ten, čo niečo také hlása, akoby sám seba nenávidel.

Čítajte viac: https://domov.sme.sk/c/3567258/lukas-krivosik-lavicovy-liberalizmus-je-cestou-do-pekla.html

Všetky zdroje sú archivované na Drive

Záloha zdroja článku na Google Drive.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa / Zmeniť )

Connecting to %s