Možno existenciu Boha utajiť?

Na Diskusnom fóre Kesha otvoril zaujímavú tému o tom, či by človek vychovávaný bez náboženskej viery sám dospel k presvedčeniu, či je niečo ako boh.

Samotná téma nadväzuje na snahy ateistov obmedziť právo rodičov na náboženskú výchovu. Ateisti vychádzajú totiž z pozorovania správania ľudí. Všetci kresťania si totiž základy svojho náboženstva osvojujú v detstve – ako s obľubou tvrdia ateisti – rodičia indoktrinujú svoje deti  a tie potom už nezvratne zostávajú náboženskými fanatikmi. Niekdajší ateistický generálny prokurátor Dobroslav Trnka sa dokonca pokúsil toto základné ľudské právo obmedziť a podal na Ústavný súd námietku voči prývu rodičov vybrať pre svoje deti svetonázorové presvedčenie. Sledoval cieľ zákazu krstenia a náboženskej výchovy detí. Ústavný súd však jeho podanie odmietol s odôvodnením, že nie je porušením základných ľudských práv dieťaťa, ak ho rodičia vychovávajú vo svetonázore, ktorý mu sami vyberú.
Podobné snahy ateistov sa sporadicky opakujú. Ľavicová extrémistka a držiteľka titulu Humanista roka (ktorý udeľuje združenie eštébákov Spoločnosť Prometheus) Oľga Pietruchová propagovala zákaz vyučovania náboženstva na školách s odvolávaním sa na článok ústavy, ktorý sa zmieňuje o neviazaní sa štátu na žiadnu ideológiu. Nástojila na tom, aby sa deti presúvali na hodiny náboženstva na fary. Na moju námietku, že decká budú takto vystavené riziku usmrtenia pri dopravnej nehode reagovala tradične cynicky – No a čo? Cieľom týchto militantných ateistov je čo najviac znepríjmeniť život veriacim a odradiť ich tak od náboženskej náuky a viery. Ateisti sa totiž cítia bezmocní pri presviedčaní kresťanov. Ich argumenty sú nedôveryhodné a manipulácie priehľadné.

Citujem teda úvodný príspevok diskutéra Keshu:

Zoberme si experiment , dieťa by vyrastalo v izolácii , napr. na ostrove . Nemalo by pristup k informaciam , iba od rodicov . Rodicia by mu odpovedali na vsetky otazky , na ktore by poznali vedecku odpoved . Na otazky , ktore veda nezodpovedala by odpovedali , že odpoved nepoznaju . Prišlo by dieťa samo na to , že vsetko stvoril Pán ?

Kesha otvoril vynikajúcu tému. Odhliadnime od tej skutočnosti, že žido-kresťanská viera v Boha bola zvestovaná cez porokov. Teda cez tých vybraných jedincov, ktorí mali tú česť s Bohom priamom hovoriť.

Správne a logicky – zaiste podľa mňa – sa Kesha pýta, či by človek došiel na vieru v boha, ak by mu nikto o bohu nikdy nerozprával. Vychádza z domnienky, že človek svoju vieru získava v rodine a následne zostáva v náboženskom svetonázore, v ktorom bol vychovaní. Teda predpokladá nejaký dedičný mém. Ovplyvňovanie svetonázoru, zotrvávanie v svetonázorových tradíciách.

Keshova filozofia má ale vážny nedostatok.

Prehliada, že ak boh nie je, tak od vzniku bytia, Vesmíru a Zeme a života nemohol tu byť nikto, kto by čo i len jedinému človeku za tých 15 miliárd rokov existencie Vesmíru povedal o bohu. Z toho logicky vyplýva, že človek musel sám dospieť k presvedčeniu, že boh je. Množstvo rôznych prírodných náboženstiev dáva odpoveď na túto otázku – ľudstvo logicky (neriešme či správne alebo nesprávne) odvodilo na základe vlastných úvah a pozorovania sveta, že musí byť čosi,. čo sa vymyká chápaniu človeka. Tieto logické pronáboženské úvahy viedli k vzniku rôznych náboženských koncepcií. Všetky vznikli bez toho, aby ktosi mimo nášho bytia, časopriestoru, komukoľvek nahovoril, že za všetkým je boh. Teda náboženská viera z pohľadu ateizmu je dôsledkom evolúcie človeka, povedzme nevyhnutným stupňom vývoja myslenia a rozvoja mozgu.

Kresťania berú na vedomie, že bez zvestovania by naše náboženstvo nebolo. Tápali by sme v rôznych ľudských predstavách o bohu. Judaizmus a kresťanstvo však boli – podľa viery kresťanov – zvestované prorokmi. Nezabúdajme, že kresťania sú židmi uverivšími v božiu podstatu Krista. Pokračujeme v judaizme a dávame ho na inú kvalitatívnu aj obsahovú úroveň. Časť židov – budúci kresťania – uverili v naplnenie starozákonných židovských proroctiev a uverili, že v Ježišovi prišiel prorokovaný Mesiáš. Príchodom Ježiša teda dochádza k rozkolu v judaizme – židia sa delia na tých, ktorí Mesiáša stále čakajú a na tých, ktorí uverili, že ním bol Kristus.
Kresťanstvo je náboženstvom zvestovaným, nie odvodeným na základe poznania a pozorovania prírody. Na základe pozorovania prírody vznikali prírodné kulty. Pokiaľ by Boh nebol zvestovaný, tak by sme dodnes tápali v rôznych pohanských rituáloch.

Ak si ateisti namýšľajú, že ľudia budú ateistami, ak sa tí v detstve nestretnú so žiadnou náboženskou výchovou, mýlia sa. Duchovná prázdnota ateistov ženie týchto do náručia pavedy, ezoteriky, tarotových kariet, veštenia, povier, horoskopov… Príkladom je ateistické Česko, ktoré okrem prívlastku ateitická krajina nesie aj bremeno nálepky najpoverčivejšia.

Je hodné pozornosti, že ateistické organizácie na Slovensku nebojujú ani proti horoskopom, ani proti pavede, ani proti ezoterike, tarotu alebo vešteniu. Dokonca proipagujú náboženstvo jógy a titul Humanista roka dostala aj ateistka, ktorá verí na duchov a posmrtný život, z ktorého naši zomretí príbuzní nám pomáhajú riešiť naše bežné denno-denné starosti. Oni bojujú proti katolicizmu, náboženstvu, ktorého cieľom je hľadanie Pravdy a Lásky. Ateisti s nálepkou sekulárni humanisti tak bojujú proti pravde a humanizmu.

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s