Kocúr napadol ateistu Paradu. Ten si to ani nevšimol…

…alebo na obranu cti ateistu Jána Paradu.

S ateistami sa môžem sporiť o rôzne hodnoty, v rôznych témach a polemizovať s nimi dlhé hodiny. No pri všetkých tých prekáračkách mám niektoré zásady, ktoré dodržujem a sú mi akýmsi nepísaným pravidlom. Medzi ne patrí hľadanie pravdy, nech je akákoľvek, ktokoľvek ju hovorí. Potom tam patrí sloboda prejavu a nerozlučne do tretice týchto zásad by som začlenil dôstojnosť k ľudskému životu, ku ktorému patrí aj právo na názor. Je to taký spletenec hodnôt, ktoré robí tento svet znesiteľnejším. Patrí k mojej vízii slobodnej spoločnosti živočíšneho druhu homo sapiens. K mojej predstave skutočného humanizmu.

Nemusím s vami súhlasiť, no urobím všetko preto, aby ste svoj názor mohli vysloviť a neboli ste zaň zosmiešňovaní. To, čo urobil v predposledný deň augusta toho roku viac-menej ateistický metalový bloger Miroslav Kocúr pánovi Paradovi, je – jemne povedané – veľmi nehygienické. O čo išlo?

Miroslav KocúrMiroslav Kocúr bloguje na blogovisku Denníka N aj na blog.sme.sk. Jeho články sú zmetené a okrem pár kľúčových fráz je v nich veľa nekompatibilného balastu. Nevedno, o čom chce písať.

V článku “Humanisti”.sk (úvodzovky sú od Kocúra ako prejav pohrdnutia) popisuje jeho dojmy z vyhľadávania ateistických komunít a stránok na Slovensku. Pochválil sa až tromi úlovkami, nálezmi. Jedno “ateistické združenie”, ktoré našiel bol pán Perný, druhým ateistickým združením bol správca portálu Humanisti.sk Ján Parada a tretím spoločenstvom moja stránka venovaná ateistom – Neznaboh. Teda portál, na ktorom sa práve nachádzate.

To, že pisateľ Miroslav Kocúr má elementárne problémy s ovládaním gramatiky a pravidiel nášho jazyka, nebudeme riešiť. Veď takýchto nadšencov rôznych prejavov sú dnes plné osady. Prekvapilo ma jeho prehnané sebavedomie – nárokovanie si na miesto mienkotvornej autority. Normu, na základe ktorej tento intelektuálny chudák posudzuje iných. Citujem:

Nikdy som nepočul o pánovi Lukášovi Pernom a ani o pánovi menom Ján Parada…

Rád by som aj zvýšil čítanosť aj pánovi Paradovi:
Extrémisti Lorenz a Kalmus sa snažia dostať do Múzea zločinov kapitalizmu

Pán Parada prirovnal pána Lorenza a Kalmusa k neslávne známemu senátorovi McCarthym, ktorý bol predsedom “Výboru pre ne-americkú činnosť”. Z jeho mena odvodil výraz “Mäkký kartón” ktorý používa na každého kto je podľa neho dostatočne extrémny antikomunista respektívne extrémny kapitalofil. “Logicky” pretože pán Kalmus a Lorenz obhajovali kapitalizmus, tak sú zodpovední za zločiny kapitalizmu – to jest zotročovanie afričanov v devätnástom storočí. Ono otrokárstvo a kapitalizmus sa líšia, ale o tom možno niekedy inokedy.

Pri čítaní takýchto článkov, práve pod hlavičkou humanizmu sa musím aj ja sám seba pýtať “Prečo ľuďom j*be?”.

Túto otázku si kladiem aj ja pri čítaní myšlienok Kocúra.

Poďme rozmotať ten uzol neprávd, lží a omylov.

Pán Kocúr tvrdí, že má vedomosť len o troch osobách, ktorým pričleňuje nálepku “ateistické združenie”. V tom výpočte by som začal komunitou Ateisti.sk (spomenul by som už zaniknutú bránu Ateizmus.sk). Spomenul by som – bez zlomyseľných úvodzoviek – bránu Humanisti.sk a bránu internetového ateistu s identitou Roman Adam. Medzi top-miesta ateistov patria blogy ateistu Chmelára a Pietruchovej alebo vynikajúce (nielen pre odbornosť, ale aj kultivovaný štýl prejavu) Zošity humanistov. A veľké množstvo odkazov na rôznych ateistov a ateistické spoločenstvá uvádzam tu:

Najnovším blogom ateistu je Eduard Chmelár na WordPresse a jeho príspevky na facebooku a na jeho druhom fcb konte tu.

Tvrdenie Kocúra, že ešte nikdy nepočul o Paradovi, ho diskvalifikuje z nádejí uchádzať sa o označenie rozhľadeného ateistu. Pán Parada je totiž ateista mienkotvorný a pomerne aktívny. Pôsobí pod prezývkou Lemmy. Pohŕdavé vyjadrovanie o ňom mu nepristane. Je jeden z mála ateistov ochotných ísť do rozhovoru aj s ľuďmi vyjadrujúcimi sa srdnato o bezbožníkoch. Je to ateista prvej línie. Ak si niekto naozaj zaslúži ocenenie Ateista roka, je to práve Parada pre jeho odvahu neskrývať sa za silu mlčiaceho davu. Kocúr strieľa od boku.

Nuž nenazval by som výpočet zaujímavých ateistov, ktorých zoznam je bezpochyby dlhší, ako králičiu dieru. Skôr vlčia tma Kocúra spôsobila, že nevidí tú pestrosť názorov medzi ľuďmi bez náboženského vyznania.

Netuším, čo sleduje Kocúr tvrdením, že po prvý krát sa stretol s výrazom Revolučná komunistická strana až pri čítaní môjho sarkastického článku o podpore ateistov diktátorovi Severnej Kóreje. Vari to Kocúr nevidí, že v tej téme sa prelína absurdnosť podpory ateistov- komunistov diktatúre a zavádzajúca definícia ateistu ako humanistu?

Rovnako musím protestovať proti narieknutiu “…vášnivý diskutér zo SME používajúci nick Tvojoponent…” Pretože na blogovisku a besedách toho portálu mám toho času jedinú identitu a prezývku TvojOponent som nikdy nemal. Patrí niekomu inému. Moja “smečkovská” identita je Cibrinka3 a po kliknutí na ten uvedený odkaz si môžete pozrieť všetky moje príspevky. Posledný som napísal dnes a išlo o skúšku pridania príspevku. Od marca 2017 až do dnešného dňa je to spolu s dnešným príspevkom celkovo 2 (slovom dve) reakcie. Tomu Kocúr hovorí “vášnivý diskutér zo SME”.

Kocúr v závere píše:

Očakával som, že narazím aspoň na jeden solídny “think tank” (tj. diskusné fórum alebo spolok) ktorý bude možné brať vážne. Avšak situácia je natoľko zúfalá, že ideálny spôsob ako sa s tým vyrovnať je vytesniť zúfalosť situácie a obrátiť sa na humor.

Hm… napríklad diskusné fórum humanistov je pomerne obsiahle a slušné. Rovnako aj diskusie na Zošitoch humanistov či fejzbúkovské profily celej plejády ateistov poskytujú možnosť diskusií. Pozná pán Kocúr Spoločnosť Prometheus pôsobiacu aj na fcb a aj na Google+?

Netuším, čo chcel vlastne vyjadriť Kocúr. Chcel spáchať blogerskú samovraždu, pošliapať vlastnú doveryhodnosť? Ukázať plytkosť myslenia?

Pokiaľ muzika pána Kocúra je rovnako plytká ako jeho blogy, nečudujem sa mojej babke, ktorá onoho času pripodobnila tento druh hudby k zrážke mliekarenského auta (kedysi sa mlieko rozvážalo v sklených fľašiach) s autom plným svíň.

Moji oponenti nie sú mojimi nepriateľmi, aj keď sa nechávajú vytočiť do nepríčetnosti. Nedovolím, aby mojich neprajníkov ktokoľvek znevažoval pre vyslovený názor. Aj takýto reinkarnovaní “sokratesi” ako je Kocúr musia pochopiť, že ak chcú o niečom písať, budú aj čítaní a podľa obsahu napísaného aj súdení a odsudzovaní. Bloger-metalista Kocúr žiaľ veľký dojem neurobil.

(A jeho gramatika je príšerná.)

Nie, portál Humanisti nie je portál obskúrny a Parada nie je človek, ktorému .ebe.

P.S.:
Celú dobu písania tohoto článku som kdesi v pozadí mysle riešil nezrozumiteľný rébus Kocúra. Píše, že už dlhú dobu sa zaoberá dvomi problémikmi. Po prvé významovou podstatou slova humanizmus a po druhé slobodou slova. A preto si kopol do mňa, Paradu a Perného. Vy tam vidíte logiku?
Je to ako keby niekto bol hladný a riešil výkon spaľovacieho raketového motora a silu gravitácie na mesiaci Io. A pri tom by pustil do gatí.
Viem, že metalistom od toho rachotu odumierajú mozgové buňky. Ale že by ich stratili v tak mladom veku až tak veľa?

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s