Paradova viera v neexistenciu božiu, časť druhá

Je neuveriteľné, na koľko absurdných tém dokážu ateisti prísť. Na jednej strane sa dožadujú sekularizácie, teda presnejšie v ich mentálnom ponímaní zákazu propagácie náboženstiev, čo zahŕňa vytlačenie diskusií o bohu a náboženskej viere z verejného priestoru len do súkromia rodín. To im samozrejme nepostačuje a dožadujú sa zákazu náboženstiev aj tam – napríklad zákazu krstu a zvestovania. Ako takú diktatúru dosiahnuť? 😀

Pritom sú to ateisti, ktorým náboženstvo nedáva spať a tak napriek svojej zásade vytláčať náboženstvo z verejného priestoru sami ateisti denno-denne riešia boha, vieru, veriacich a cirkev. Nakoniec pripomeňme si definíciu ateistu:

Ateista je človek, ktorý neverí v boha a na tejto viere v neexistenciu boha si postavil svoj svetonázor a zmysel života. Ateista sa teda denno-denne musí presviedčať, že boh, v ktorého neexistenciu verí, naozaj neexistuje. A táto ničím nepodložená viera sa stala pilierom jeho svetonázoru.

Ján Parada však popiera, že by veril v neexistenciu boha. Presviedča nás o tom, že ateizmus nie je viera, ale je to absencia viery v boha. Citujem:

Ateizmus je absencia náboženskej viery, že existuje boh.
Zdroj: Aby mal boh niečo spoločné s pravdou, musel by existovať, 18.3.2014, Ján Parada

Ateizmus ako absencia viery

Richard Nagypal tejto téme venoval článok s názvom Ateizmus nie je absencia viery v Boha (2013), kde píše:

…keď je ateista definovaný ako ten, kto má „absenciu viery v Boha,“ potom agnostik (ktorý nevie, či Boh existuje alebo nie a teda má „absenciu viery v Boha“) a verifikacionista (ktorý hovorí, že otázka Božej existencie je nezmyselná a teda má „absenciu viery v Boha“) a dvojročný chlapček (ktorý ničomu nerozumie a teda má „absenciu viery v Boha“) a 5 ročný šimpanz (ktorý vie rozmýšľať, ale nikdy nerozmýšľal o Božej existencii a teda má „absenciu viery v Boha“) sú všetci ateisti!

Téme som venoval rozsiahly text s názvom Môže byť kocúr ateista? (oplatí sa prečítať), kde som rozstrieľal pozíciu ateistov ako neprítomnosť viery tak dokonale, že sám Parada dnes popiera, že niekedy takú blbosť zastával. Dokonca prišiel s redefíníciou viery! Podľa pána Paradu je viera IBA pozitívny postoj. Teda veriť možno iba v Boha v zmysle, že existuje. Kto ale zakázal záporný postoj vo verení? Veď je to také jednoduché! Verím, že sa to nestane. Verím, že nepríde. Verím, že boh neexistuje. Viera je totiž postoj človeka k niečomu, čo je nad naše sily pochopenia, mimo našich zmyslov a rozumu.

Podľa Paradu je táto veta, ktorú som napísal, nezmyslom:

Takže ateizmus je teda tiež len viera. Viera v hypotézu bez dôkazu . predpoklad, že boh nie je!

Ba naopak. To tvrdenie je logické. Vari je nejaký rozdiel v tvrdení, že “verím v neexistenciu boha” a v tvrdení: “neverím v existenciu boha”? Ten rozdiel dokáže rozpoznať iba Parada a to podľa jeho čarovnej “gúgle-omáčky” 😀  … a ešte Chuck Norris 😀

Ateizmus nie je neprítomnosť viery, ako tvrdí Parada. Je to uvedomelý záporný postoj k existencii boha, pričom ateisti vyslovujú svoju pochybnosť pri plnom vedomí. A s plnou zodpovednosťou. Teda ich postoj nie je len absenciou viery skúmaného spiaceho človeka alebo rozšliapnutého Ferda Mravca.

Zdroje:

http://forum.humanisti.sk/viewtopic.php?p=11755#11755

One thought on “Paradova viera v neexistenciu božiu, časť druhá

 1. Máte nějakou divnou definici ateismu.
  Jsem ateista, protože u mě není náboženská víra. Nebo mě budete nazývat jinak?
  Žádný světonázor na tom nestavím, to si jen snažíte projektova vlastní víru do jiných myslí.
  O ničem se denno-denně nepřesvědčuji, o čem?
  Co je to bůh?
  K čemu je dobrý ten váš bůh?
  K čemu je dobré věřit?

  Like

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s