Je pes vec alebo človek?

O tom, ako sa dobrý úmysel môže zmeniť na zlomyseľnosť hodnú zavrhnutia.

Už dlhšie badať v našej krajine snahu zvýšiť úroveň ľudských práv pre psov 🙂 A tak náš šaman Poliačik veriaci v boha a súčasne milujúci Marxa, ktorý boha považuje za ópium… prišiel s návrhom zákona, že pes nie je vec.

Aktivisti okolo týchto ľudí sa vrhli na blogy a píšu, ako cirkev nepochopiteľne dáva psa na rovnakú priečku ako stôl.

Je pravdou, že cirkev považuje psa za neživý predmet?

Prečítajte si blog Moniky Kozelovej (aktivistka, textárka, dramaturgička a absolventka VŠMU) s názvom Podľa Konferencie biskupov Slovenska je zviera – VEC! a potom si prečítajte aj diskusiu k článku. Nájdete v nej odpovede. “…pokiaľ ide o autorku, tak tá si iba vyliala žlč na slovenských biskupoch a navyše to celé založila na prekrúcaní faktov a na bohapustých výmysloch a nehoráznych klamstvách …” “…Z článku sa dá uveriť iba jednému: že autorku ide fakt rozdrapiť od jedu. No veď keď si navymýšľa hlúposti, potom im uverí a potom proti tým blbostiam ešte aj bojuje, to je fakt na porážku. Odporúčam studenú sprchu…”

Pani Kozelová to na svojom fcb zahrala do autu – ako to vedia ostatní neúspešní aktivisti – a tvrdí, že jej išlo o vyvolanie verejnej diskusie. Dotiahnuc také alibistické tvrdenie do krajnosti, tak potom neexistujú ani teroristi, len vyvolávači diskusií. No beriem to, že zavesila aspoň toho psieho smajlíka s nápisom SORRY. 🙂

A čo naši eštébáci? Spoločnosť Prometheus sa zmohlo len na odkazovanie na článok so slomyseľnou poznámkou:

Už sa montujú aj do zvierat, “odborníci” na všetko.

Prijímanie zákonov je u nás spojené aj s pripomienkovaním. V rámci neho je možné vzniesť námietky, ktoré sa buď odmietnu alebo prijmú a zapracujú sa do zákona.  Voči zákonu o veterinárnej starostlivosti vzniesli pripomienky KBS aj rómsky splnomocnenec.

Vyberám z nenávistného blogu:

V škole sme sa učili o evolučnej teórii. Niekoľko rokov nám vysvetľovali, že človek vznikol evolúciou z opice

A reakcie z diskusie:
Pani Kozelová musela veľmi dávno chodiť do školy, lebo nás už komunisti učili, že človek mal spoločného predka s primátmi, a nie že pochádza z opice. Ale možno na VŠMU zabudli vymeniť učebnice biológie ak sa tam vôbec nieečo tak§ učí…
Dávno som nečítal tak úbohy článok, plný manipulácii… IV cenová skupina a chlapi trieskajte päsľou do stola!

A aj toto je perla hodná pozornosti (odvoláva sa na neviazanosť štátu na náboženstvo, ktorá je v Ústave):

Z toho mi jasne vyplýva, že KBS by sa vôbec nemala vyjadrovať k veciam verejným, čím by nastal svätý pokoj. Vo všetkom.

Kozelová sa veľmi mýli. Všetci sme súčasťou tejto krajiny a máme právo sa vyjadrovať k veciam verejným. Aj biskupi. Tí vzniesli regulérnu a rozumnú námietku.

A tak si blogerka kopla aj do iných tém. Napríklad spomenula astronómiu:

Neviem z čoho sa učili biskupi, ale ak mali zastaralé učebnice, tak si, predpokladám, ešte stále myslia, že stredom slnečnej sústavy je Zem, plochá ako doska.

a odpoveď je v diskusii:
v ktorých sstarých učebniciach bolo napísané, že Zem je plochá doska?
Tento výmysel nás akurát učili v ateistických modených učebniciach, ktoré si vymýšľali aj, že Lenin je večne živý, alebo, že vraj pochádzame z Neandrtálcov, to , ale súdružke fabulátorke neprekáža.

V našej multi-kulti spoločnosti sa blogerky zastali akýsi budhisti:

Všetci dobre vieme, že aj náš obľúbený psík môže byť našim reinkarnovaným starým dobrým priateľom, manželom alebo iným príbuzným.
Žial názor, že zviera nie je našim rovnocenným partnerom, ale vecou sa tu vlečie už od čias Rímskej ríše.
V našich končinách sa presadilo veľmi málo z myslenia pradávnej Indie.
A odpoveď z publika: “…chválabohu.pozrite sa na indiu dnes,kde si vážia viac kravu, ako ženu.to je pre európu vzor?!mali by ste kandidovať v progresívnom slovensku.tam exotov nikdy nie je dosť…”
A tiež dobrá reakcia:
Skutocny dovod zmeny nazvania zvierata, ze nie je vec, je ideologicky
Ide zasa o pomale rozleptavanie dostojnosti cloveka tym ze zviera kladieme na jeho uroven
Nikto tu nechce tyrat zvierata, ale proti manipualcii (a orwelovskej zmeny jazyka) sa kazdy ohradi – nikto nechce byt ako varena zaba.
Takze clanok pani Kozelovej mi vadi a nepaci sa mi, vidim za tym hlbsiu manipulaciu v style “plaziveho pochodu instituciami”
A v diskusii sa našli aj ľudia so znalosťami postojov KBS. Sú viac než rozumné:
Stanovisko KBS:
———————
S ministerstvami sa KBS zhodla na tom, že zviera je živý tvor – len nie je subjektom práv – lebo tie prislúchajú ľuďom. Zároveň sa však ľuďom v zákone ukladajú povinnosti zaobchádzať so zvieratami ako so živými tvormi – nie ako s neživými vecami – teda takým spôsobom, aby nedochádzalo k týraniu alebo zlému zaobchádzaniu. To je všetko.
*
Na záver: chce to len štipku zdravého rozumu. Je nad slnko jasnejšie, že zákon musí ukladať povinnosti ČLOVEKU. Veď to domyslime do konca: mediálne omieľanie toho, že zmena kategorizácie zvieraťa prinesie jeho lepšiu ochranu, nie je nič iné, ako mýtus… Hlupák neprestane trápiť zviera len preto, že ho právna terminológia nebude označovať ako “res” (vec). Jediný naozaj účinný spôsob právnej ochrany zvierat pred týraním je poriadny sankčný mechanizmus a trest! A za to je KBS. Nie za naťahovanie sa o termínoch, ktoré majú iný význam v práve a iný v biológii.
*
Pre vysvetlenie: právny rámec pozná iba 3 kategórie: vec , subjekt – fyzická osoba a subjekt – právnická osoba. Pre lucídnych snáď netreba vysvetľovať, že zviera môže byť z pohľadu práva iba “vec” (právnický termín “res” )
A tiež aj toto:
“Konferencia biskupov Slovenska k problematike trápenia zvierat”
Zvieratá sú ponechané na pomalé hynutie hladom pre ekonomické ťažkosti chovateľa, umiestnené sú v nevhodných priestoroch, prípadne dlhodobo vystavené nepriazni počasia. Takéto a podobné postoje človeka sú nemorálne. Zvieratá cítia bolesť aj pohodu, preto necitlivosť človeka voči týmto tvorom svedčí o jeho tvrdosti srdca a nevšímavosti, ba až bezohľadnosti. Sú to vlastnosti, ktoré by mali byť cudzie kresťanovi a každému človekovi dobrého svedomia. Katechizmus Katolíckej cirkvi hovorí: „Zvieratá sú Božie tvory. Boh ich zahŕňa svojou prozreteľnou starostlivosťou. Už svojím jestvovaním ho velebia a oslavujú. Aj ľudia majú byť k nim láskaví. Je vhodné si pripomenúť, s akou ohľaduplnosťou zaobchádzali so zvieratami svätí ako sv. František Assiský alebo sv. Filip Neri.“1 Svätý Otec Ján Pavol II. v posolstve Pokoj s Bohom Stvoriteľom a pokoj s celým stvorenstvom hovorí, že „úcta k životu a k dôstojnosti ľudskej osoby zahrňuje aj úctu a starostlivosť o stvorenstvo, ktoré je spolu s človekom povolané oslavovať Boha2”
https://www.kbs.sk/obsah/sekci…
Nakoniec je mi tej blogerky aj ľúto. Išla do diskusie ako víťaz, na dopadla horšie ako Napoleon pri Cíferi (čo?…ani sa tam nedostal predsa…)
Tak dajme posledný klinec do rakvy blogerky:

no a nakoniec …sa verejnosť dozvedá, že ani KBS, ktoré svoju jedinú zásadnú pripomienku ohľadom novely uvedeného zákona doriešilo s MPRV SR ešte pred Vianocami, ba ani Ábel Ravasz, splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity, ktorý svoju zásadnú pripomienku stiahol po dohode s MPRV SR už začiatkom decembra), nie sú zodpovední za to, že spomínaná novela zákona sa nedostal ešte ani len na prerokovanie vládou, ale že to je Sloboda zvierat, ktorá bude až 18.1.2018 nanovo rokovať s MPRV SR ohľadom svojej pripomienky týkajúcej sa cirkusových zvierat, mimochodom poslednej pripomienky zo 195, ktorú MPRV SR doteraz nedoriešilo …
https://www.ta3.com/clanok/111…
video od cca 25:00 min.
a teda lož za lžou … keď už sa nedokážete ospravedlniť, mali by ste sa minimálne hanbiť … 😦

Záverom, opäť citát z diskusie:

NIkdy som od nikoho nepočul, aby zvieratá niekto nazýval vecou. To že sa nájde zopár jedincov, ktorí nemajú kladný vzťah k zvieratám a týrajú ich, to ešte neznamená aby sme menili status zvieraťa a poludštili ich. Však mnohé rodiny žijú dnes horšie ako tí naši mazlíčkovia. Na týranie zvierat je zákon a je len na nás aby sme ho využívali a v rámci neho eliminovali takýchto jedincov, ktorí sa odbavujú na nevinných tvoroch. Preto nech neživé veci zostanú vecami, tvory ako zvieratá zvieratami a ľudia ľuďmi. Len človek má v sebe toľko rozumu, citu a vlastností, ktoré ho robia niečim výnimočným v tomto živote a tým je na vrchole našej evolúcie.

Čítajte viac: http://www.sme.sk#ixzz53znEQN17

Všetky zdroje sú archivované na Drive
Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google+ photo

Na komentovanie používate váš Google+ účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s