Denník Pravda šíri hoax o cenzúre v umení

Niektoré fámy majú skutočný základ. A aby sa lepšie predali čitateľovi, podfrabia sa ideologickým odtieňom. A z inak nezaujímavej informácie sa stane odrazu čitateľský trhák. Pre denník Pravda je tento mediálny hyenizmus typický.

Citujem nadpis článku a perex:

Cenzúra v Piešťanoch. Primátor dal zvesiť obrazy slávneho maliara
Mesto Piešťany, ktoré sa pýši kúpeľnou tradíciou, otvorenosťou, pohostinnosťou a má ambíciu byť celosvetovo známe, siahlo po cenzúre umenia.

Pre Vianocami sa v Piešťanoch predstavila výstava moderného umenia, maliarstva. Obrazy českého maliara Jiřího Načeradského zo zbierky slovenského zberateľa umenia Ivana Melicherčíka.

Aby denník Pravda udalosť viac zdramatizoval, porovnáva údajnú cenzúru s prijatím maliarskych diev vo svetových galériách:

„Obrazy a kresby Jiřího Načeradského vystavovali významné múzeá v New Yorku, vo Washingtone, v Paríži, Londýne, vo Viedni, v Berlíne i Bratislave, všade sa stretli s uznanlivým prijatím

No len tak medzi riadkami dá dôležitú zmienku, že v Piešťanoch sa obrazy vystavili v sobášnej sieni, ktorá je súčasne aj galériou. A priznajme si, že porno do sobášnej siene predsa nepatrí, aj keď sa tam sobášia iba ateisti:

Je to výstava pre dospelých. Niektoré obrazy na nej sú odvážne a u niekoho môžu vyvolať úsmev, u iného azda aj pohoršenie. Výstavu by som však určite nezvesil iba preto, že sú tam veci, na ktoré treba dozrieť,“ hovorí výtvarník Martin Kellenberger, ktorý si výstavu pozrel pred mesiacom počas jej otvorenia. Známy maliar a ilustrátor však zároveň upozorňuje, že vždy treba myslieť vopred na všetky súvislosti. „Napríklad na deti. Detský svet je veľmi citlivý a niektoré veci jednoducho pre deti vhodné nie sú.“

Tu je kľúčový moment. Tí, ktorí obrazy inštalovali, nedomysleli dôsledky a súvislosti. Obrazy neboli scenzúrované, ale len premiestnené do miestnosti mimo sobášnej siene. Bobmastický nadpis a zaujatý článok však manipuluje s čiateľom a živí v ňom konšpiratívne sprisahanie proti slobode v umení. Zaujímavosťou je, že práve boľševický denník Pravda počin primátora a riaditeľky piešťanskej galérie/sobášnej siene prirovnáva k praktikám komunistov…

Obrazy si môžete pozrieť na bráne Pravdy: tu

Primátor Piešťan Miloš Tamajka bol členom strany Smer-SD, z ktorej vystúpil ešte pred prevalením kauzy predraženého CT a pre nespokojnosť s fungovaním strany Smer-SD.


Post Scriptum:

Vynikajúci článok Pravda prestáva byť dôležitá, podstatné sú čísla a „správne“ ovplyvnenie verejnej mienky z 06.02.2018 od pána Hudcoviča.

Česko slovenský mravnostný konflikt od Miriamy Studeničovej z blogoviska Denníka N:

je prípustné, aby v ľudskej spoločnosti existovali hodnoty a priority, ktoré by bolo možné za určitých okolností postaviť nad mravnosť a morálku?

Ukazuje nám totiž, že odborná verejnosť, renomovaní kritici a publikum v New Yorku, vo Washingtone, v Paríži, v Londýne, vo Viedni, či v Berlíne stavajú hodnoty takzvaného moderného umenia oveľa vyššie, ako hodnoty elementárnej mravnosti a morálky. Ako hodnoty mravnosti a morálky, na ktorých spochybňovanie okamžite reaguje svedomie každého súdneho človeka.

Ale žiaľ, náš svet už stratil akúkoľvek súdnosť, pretože mnohí ľudia si už dávno zvykli stavať svoje vlastné hodnoty a svoje vlastné priority nad mravnosť a morálku. A práve preto to dnes vyzerá tak, ako to vyzerá. Práve preto sa náš svet stal brlohom bezohľadnosti, nečestnosti, nespravodlivosti, skazenosti, zvrhlosti a neľudskosti.

 

Všetky zdroje sú archivované na Drive

Reklamy

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s