Keď ateista nerozumie súzneniu vedy a viery

Dnes som čítal priam fantastickú vec – vedci potvrdili prítomnosť vody na Mesiaci a zverejnili aj mapky jej výskytu. Megapriestory mesačných pólov sú plné ľadu v miestach, ku ktorým sa slnečné lúče nikdy nedostanú. Je to vynikajúca správa pre vybudovanie mesačných osád a štartovacích rámp pre nosné zariadenia na ďaľšie cesty do Vesmíru. A nemal som žiadny problém s týmto vedeckým výstupom.

V dnes uverejnenom článku som okrem iného napísal, že svetonázorové predstavy katolíka sú zlúčiteľné s vedou. Na čo zauvažoval mienkotvorný ateista pán Parada z brány Humanisti.sk nasledujúcim príspevkom:

Ako Rímskokatolícka cirkev zlúčila božskú výrobu prvého muža menom Adam s božskou výrobou prvej ženy menom Eva, ktorá bola bohom vyrobená z rebra Adama, s vedou (evolúcia, prirodzený vývoj živočíchov na planéte Zem)? A Kainova žena mala akých rodičov? Ako zlúčila Rímskokatolícka cirkev tzv. biblickú potopu sveta s vedou? Veda nič také netvrdí. Boli len lokálne záplavy v Mezopotámii, ktoré sa preniesli do biblických rozprávok, aj to prebraním pôvodných predlôh od Sumerov.

Hanopisy písať vieš. Ale to je málo.

Článok, nad ktorým tento sympatický neverec hĺbal, sa nevenoval vede, ale spojitosti tzv. sekulárnych humanistov a komunistov. Hlavná myšlienka, téma, nechala autora citátu chladným, ale vypichol podružnú nepodstatnú vec.

Keďže on nemá odvahu odpovedať priamo tu pod článkom, odpoviem mu tu.

Parada zúžil celú vedu na biblické témy. Je to zaujímavé od ateistu. Vari ateisti študujú vedu len cez Bibliu? Takže tri zásadné vedecké záhady, ktoré trápia ateistu sú:

  • Kto sú rodičia Kaina?
  • Naozaj vznikla Eva z Adama?
  • Biblická potopa.

Zaujímavé je, že sa ateista oddáva zamýšľaniu nad rovnakými otázkami židovstva (Starého zákona), ako kedysi hitlerovci. Ponechajme však tieto sekulárno-humanisticko-hitlerovské paralely bokom.

Biblia nie je učebnicou biológie ani evolúcie. Hovorí o spsasení, o hodnotovom nastavení človveka, o tom, aké vlastnosti nás odlišujú od zvierat, ako sa máme správať k sebe navzájom.

1/ Ateista sa pýta, kto boli rodičia ženy Kaina? (podľa neho je to vedecká otázka). A veru jeho hádanka nie je hádankou, veď táto akože kľúčová vedecká otázka sekulárneho humanistu už bola dávno zodpovedaná tu.

2/ Bola Eva stvorená z rebra? Ateista naznačuje sado-masochistické sklony pri domyslenej predstave, ako akýsi dedko na obláčiku kreše do kosti Adama a stružliká z nej Evu.
Adam a Eva nie sú pôvodne vlastné mená. Prvé slovo prezrádza pôvod – adam=ten, ktorý vznikol z prachu zeme. Eva= matka všetkých žijúcich. Zdroj tu.
Adam teda nebol stvorený z ničoho, ale má základ v už stvorenej hmote zeme. Ako materialista by Parada mal takémuto názoru predsa tlieskať. Eva nevznikla z ničoho, ale rovnako z prachu zeme a súčasne je tou istou hmotou ako telo muža.

To znamená, že ona nebude vládnuť nad ním, ale ani
nebude ním ponižovaná. Ako jemu rovnocenná bytosť má plné právo na jeho lásku. Ako časť
z neho, kosť z jeho kosti a telo z jeho tela, bola jeho druhým „ja“.
To hovorilo o tom, aký blízky a láskyplný vzťah by mal byť medzi nimi. „Veď nik nikdy nemal v
nenávisti svoje telo, ale živí si ho a opatruje …“ (List Efezským 5,29)

Eva nie je neplodnou hmotou zeme, zvieraťom alebo niečím, čomu má muž vládnuť. Je súčasťou rovnakého druhu plodiaceho potomstvo. Je postavená na jeho roveň a je mu rovná. Biblia je dielom podobenstiev a odráža dlhú cestu poznania ľudstva. A Parada sa z nej nedozvie technologický postup, ako zo svojho kocúra vyrobiť mačičky alebo z kohúta nosnice. Obrazné vyjadrenia majú človeka nútiť uvažovať, premýšľať a hľadať pravdu. Vari pes pochopí zložitosť matematiky, ak mu natriete počítadlo spišskými párkami?
Parada svoje akože vedecké otázky myslí smrteľne vážne a láme si nad nimi hlavu. Napríklad v článku  Rebro alebo penis od Adama použil boh na stvorenie Evy?
Eva stvorená z kosti Adamových kostí vzbudzuje túžbu a radosť z jej prítomnosti väčšiu a inú, ako spoločnosť zvierat či pekných vecí.

3/ Treťou akože vedeckou otázkou je téma na potopu sveta. Lenže (aj) toto je teologická téma, nie vedecká. Vari by kresťania mali odmietať pre teológiu archimedov zákon či zákony gravitácie? Ja sa necítim byť teológom a preto nebudem vykreslovať biblické príbehy. Na niektoré technické dohady odpovie článok na bráne  http://historyweb.dennikn.sk/clanky/detail/potopa-ako-noe-vsetky-zvierata-zachranil#.W4GifdSLSt8, na teologické je tu napr. Katechizmus. Parada poukazuje na to, že príbeh o Potope je plagiát a so škodoradosťou odkazuje na príbeh o Gilgamešovi z knihy Sumeri (?)… lenže ten príbeh je známy v asi tristo verziách u rôznych národov. Taký rozsah zapísanej udalosti nasvedčuje, že ten príbeh má skutočný základ.

Zhrnutie:

Teologické rozpory a debaty nie sú prekážkou záujmu kresťana o vedu. Veď nakoniec veda vznikla v kresťanskom priestore – nech sa to ateistom páči alebo nie. Veda je nástrojom spoznávania Stvoriteľského diela. Je súčasťou záujmu kresťana o pravdivý opis sveta. Ak je Boh Pravda, tak veda nemôže byť v rozpore s vierou. I keď si to Parada praje.

Smutné je, že týchto militantných pacifistov veda fascinuje len potiaľ, pokiaľ slúži ako nástroj nenávisti. Potom je pre týchto pánov panáčkových nezaujímavá.


“Když věda jedná v souladu se svědomím, její pokrok se mění ve skutek lásky,” řekl Benedikt XVI. (28.1.2008)


Zdroj: Papež: věda nemůže stanovit, kdo je člověk

 

 

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s