Nielen zo zvierat urobia pseudohumanisti ateistov, ale aj z kresťana Štefánika :D

Z ateistického organizovaného hnutia sa stalo trpko-smiešne neorganizované spoločenstvo neveriacej intelektuálnej lúzy oháňajúcej sa pýchou zdravého rozumu, hoci hlúposť je ich charakteristickou črtou. Ich priestor je internet a mimovládne štruktúry. Rozhľad prízemný a nenávisť vražedná. Taký je slovenský sekulárny humanizmus.

V roku 2012 v prílohe denníka SME, v TV OKO, Miloš Krekovič napísal:

„Len málo ľudí vie, že Milan Rastislav Štefánik bol silný ateista. Vieru v Boha z neho vyhnal bigotný otec a štúdiá v Prahe.“

Na článok odkazuje aj samozvaný laik s celoživotným (bezúspešným) vzdelávaním a správca brány humanisti.sk pán Parada. Dotknutý odsek som v ňom (už) nenašiel, no sám Parada prispieva (nie po prvý krát!!!) k jazykovému zmätku okolo významu slov ateista a humanista a pýta sa, že kde sú slovenskí humanisti?

Tvrdenie, že Štefánik bol presvedčený humanista by nám až tak oči nekľalo, ale označiť ho za ateistu mohol len… Necenzúrovaný článok však internet ponúkne vo formáte pdf vďaka nadpráci fanatického spolku Ateisti.sk, ktorý urobil prehľad tlače a v ňom nechýba ani toto:

Štefánik ateista

Ateisti.sk či akýsi Krekovič nie sú jediné “zdroje” hoaxu o ateizme Štefánika.

Z roku 2010 pochádza článok od Evy Sládkovej, kde sa odvoláva na historika Michala Kšiňana prinášajúceho mylné poznatky o kresťanovi Štefánikovi. Citujem:

Historik Michal Kšiňan, ktorý prináša nové poznatky o živote a diele Milana Rastislava Štefánika aj vďaka skúmaniu francúzskych archívov, vraví: „Kresťanskú vieru stratil pomerne rýchlo, ešte počas svojich štúdií v Prahe. Bol z toho veľmi zmätený, možno by sa k nej aj rád vrátil, ale už natoľko pochyboval, že to nedokázal. Túto medzeru však potreboval niečím vyplniť. Myslím si, že vieru nahradil náboženstvom vedy, ktoré bolo v tom čase veľmi rozšírené, lebo ľudia boli ‚opití‘ vedeckým pokrokom.”

PDF dokument Evanjelickej cirkvi augsburgského vyznania veľmi výstižne a zrozumiteľne vyvracia tieto nezmysly našich sekulárnych humanistov marxistického typu:

Je nepochybne veľmi odvážne tvrdiť o človeku, ktorý bol od malička vychovávaný v silnej viere ako evanjelik a.v.aj vo vlastnej rodine, v ktorej prevládali dobré a úprimné vzťahy, a ktorého jedným z hlavných hesiel neskôr bolo: „Veriť,milovať, pracovať“, že bol silný ateista, ak na prvé miesto dal práve slovo veriť (zdôraznil F.V.).Nielen, že je takéto tvrdenie čudné, nezodpovedá ani historickej pravde a veľmi podstatne skresľuje osobnosť Štefánika, pretože, aj keď bol Štefánik prírodovedcom, astronómom, zachoval si po celý život silnú vieru. Iste, boli aj u neho v čase vysokoškolských štúdií chvíle pochybností, váhania a neistoty tak, ako to býva u väčšiny premýšľajúcich študentovči mladých ľudí vo
všeobecnosti,ale že by sa bol stal ateistom, na to nie sú žiadne dôkazy. Aj neskôr, počas jeho pôsobenia medzi československými legionármi v Rusku bol jedným z hlavných motívov pre Štefánikov rozhodný negatívny postoj k boľševizmu okrem ich celkového marxistického svetonázoru práve aj ich ateizmus.

Doporučujem prečítať si celý dokument ECAV, ktorého autorom je František Vrábel.
Zdroj: http://www.ecav.sk/files/user/slov_ateisti.pdf

Ďalej zacitujem z listiny:

Štefánik ako pražský študent aktívne pracoval aj v spolku Detvan, ktorý nebol žiadnym spolkom ateistov, a spolupracoval s hlasistami, medzi ktorými boli aj silní veriaci – katolíci – Pavel Blaho, Vavro Šrobár, Anton Štefánek a ďalší. Štefánik sa po celý život hlásil aj k Šrobárovi nielen ako k priateľovi, ale aj ako k učiteľovi, takže sotva možno predpokladať, že by sa popri katolíkovi Šrobárovi jeho ideový žiak Štefánik, aj keď on bol evanjelikom, stal ateistom!

Na záver ešte citát odhaľujúci možný koreň omylu o ateizme Štefánika:

Ostatne aj manifest hlasistov „Naše snahy“uverejnený v prvom čísle Hlasu v roku 1898 Šrobár končí vetou: „Končíme srdečnou prosbou, aby práci našej pomáhal Bôh.“2 A napriek tomu, boli hlasisti najmä z politických príčin svojimi protivníkmi často pranierovaní ako tzv. pokrokári, neznabohovia či ateisti… Ktovie, či práve tu nekorení aj hlboko mylný názor na Štefánika, že bol silný ateista?


Hoaxer Miloš Krekovič pochádza z Bratislavy, vyštudoval estetiku. V médiách pracuje od roku 2009. Pracoval ako redaktor v týždenníku Žurnál a denníku SME, od februára 2015 je reportérom Denníku N. Venuje sa filmom a kultúre.
Zdroj: https://dennikn.sk/autor/milos-krekovic/

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s