40+1 skutočne ťažkých morálnych otázok ateistom k štedrovečernému rozjímaniu.

40+1 skutočne ťažkých morálnych otázok ateistom k štedrovečernému rozjímaniu.

1 Predsavte si, že sa ocitnete na potápajúcej lodi a vy môžete okrem seba zachrániť ešte jedného človeka. Koho si vyberiete? A na základe akých kritérií?

2 Vžite sa do situácie, že na tej potápajúcej sa lodi ste so svojou rodinou a deťmi. Opäť môžete zachrániť jedného človeka. Zachránite manželku alebo niektoré dieťa? Ak dieťa, na základe akých kritérií sa budete rozhodovať?

3 Vžite sa do situácie, že Vám zomiera dieťa. Jeho zdravotný stav sa pomaly zhoršuje a prognóza je tragická. Zachránila by ho transplantácia orgánu. No nieto darcu. Súhlasili by ste s tým, že by ste splodili dieťa a to by ste pred narodením použili ako banku s náhradnými súčiastkami s vedomím, že zdravé nenarodené dieťa usmrtíte, no jeho orgány by zachránili vaše milované no choré dieťa?

4 Vžite sa do situácie, že vaše choré dieťa môže zachrániť transplantácia. No nieto vhodného orgánu. Vlastne je, no je v tele zdravého iného dieťaťa na opačnej strane zemegule. Zaplatili by ste za zabitie (vraždu) dieťaťa v prípade, že by jeho orgány mohli zachrániť to vaše?

5 Vžite sa do situácie, že ste lekár a privezú vám ťažko zranenú obeť dopravnej nehody. Je pravdepodobné, že o 1-2 hodiny zomrie, no vám práve končí pracovná doba. Za dohodenie kšeftu pohrebnej službe máte možnosť dostať odmenu 1000 eur. Urýchlili by ste smrť tomu človeku? Predsa ide o tisíc eur…

6 Predstavte si, že ste lekár na chirurgii. Privezú vám pacienta s infarktom, no privezú ho včas a je šanca, že by sa z toho mohol dostať. No súčasne na oddelení čaká sedem detí na život zachraňujúce transplantácie. Ten pán má vhodné orgány pre všetky, no o jeho osude môžete rozhodnúť vy ako lekár. Aká bude vaša voľba?

7 Tá istá situácia ako v predchádzajúcom bode číslo 6. Máte na stole (ako lekár-chirurg) telo pacienta po infarkte a je nádej, že sa z toho dostane. No súčasne na oddelení leží vaše dieťa (manželka, priateľka, mama…), ktoré čaká na život zachraňujúcu transplantáciu. Koho zachránite? Cudzieho pána alebo človeka, ktorého máte rádi?

8 Podarilo sa vám vrátiť v čase a vy môžete zabiť malého Hitlera. Ako by ste sa rozhodli?

9 Vrátite sa v čase do čias nástupu hitlerizmu. Ak by ste mali možnosť zastaviť holokaust, urobili by ste tak aj v prípade, že by generácia vašich súčasníkov musela čeliť preľudneniu planéty s počtom obyvateľov o 1 mld viac ako je teraz?

10 Vžite sa do situácie, že ste vydavateľ jedného z najčítanejších denníkov. Môžete zverejniť spravodajský trhák, ktorý však v regione na opačnej strane zemegule pohnevá čitateľov do takej miery, že tam pravdepodobne vypukne krviprelievanie. Ako sa rozhodnete? Zverejníte taký článok alebo nie?
11 Znovu si predstavte, že ste vladárom veľkej krajiny s dostatkom pôdy a potenciálu na produkovanie potravín. Vaše susedské krajiny sú odkázané na potravinovú pomoc z vašej krajiny, lebo ich krajiny z veľkej časti tvoria púšte, džungle alebo horské masívy. Budete súhlasiť s postavením automobiliek na svojich najúrodnejších pôdach, ak vám to prinesie zvýšenie životnej úrovne vo vlastnej krajine aj za cenu, že vaši susedia v okolitých štátoch budú hladovať, lebo už nebudú od vás dostávať potravinovú pomoc?

12 Budete mať úraz, pri ktorom bude vaše telo nenávratne poničené. Pri transplantácii vám vymenia telo – má to však jeden háčik. Bude to telo opačného pohlavia. Ak ste pred nehodou boli muž, teraz budete mať ženské telo. Budete žena?

13 Vžite sa do situácie, že máte šťastnú rodinu, milujúcu ženu a milujúce deti. Vaša žena zatúži po lesbickej láske. Obetujete sa pre záchranu rodiny a dáte sa preoperovať s lásky k svojej žene na ženu?

14 Vžite sa do situácie, že máte šťastnú rodinu, milujúcu ženu a milujúce deti. Vaša manželka sa rozhodne zmeniť svoje pohlavie a nechá sa preoperovať na muža. Obetujete sa pre ňu a rodinu a stanete sa gej?
15 Vžite sa do situácie ateistického vedca, ktorý pri experimente nadobudol dôkaz o existencii Boha. Ako by ste sa zachovali?

16 Vžite sa do situácie, že ste vladár prosperujúcej krajiny. No míňajú sa vám zdroje a je skutočná hrozba, že sa pre nedostatok surovín zrúti hospodárstvo. Zaútočíte na susednú krajinu s cieľom podmaniť si jej prírodné zdroje aj za cenu uvrhnutia jej obyvateľov do biedy, ak to pomôže udržať vysoký životný štandard vo vlastnej krajine?

17 Súhlasili by ste s tým, aby ženám podstupujúcim zákrok potratu bol premietaný pred nimi na veľkoplošnej obrazovke celý postup a priebeh vrátane detailov trhania telíčka ich vlastného dieťaťa s odôvodnením, že je to v súlade s vašou životnou filozofiou, že ide len o vec a pozerať sa na veci nemôže byť pre ženu nijako traumatizujúce a je to koniec koncov v súlade s informovanosťou pacientky o všetkom, čo sa týka jej zdravia?

18 Súhlasili by ste so zriadením odbornej komisie, ktorá by mala za úlohu hodnotiť zdravotný stav budúcich rodičov a mala by vydávať povolenia alebo zákazy otehotnieť žene v záujme skavalitnenia ľudského genofondu? (Bez takého povolenia by žena nesmela splodiť s ľubovoľným mužom dieťa)

19 Súhlasili by ste so zmenou obchodného zákonníka, ak by tento umožňoval ženám platiť za tovar a služby sexom, ak by s tým súhlasili obe strany? (napr. za kurzy v autoškole, výkony u zubára a pod.)
20 Vžite sa do situácie, že stojíte pri výhybke. Po koľajach sa rúti odtrhnutý vagón. Ak včas neprehodíte výhybku, vagón na stanici zabije v koľajišti siedmich traťových robotníkov. Ak však výhybku prehodíte. vagón s veľkou pravdepodobnosťou zabije len jedného na druhej koľaji. Aká bude vaša voľba?

21 Vžite sa do podobnej situácie na železničnej stanici. Opäť sa rúti odtrhnutý vagón a ak ho nezastavíte, usmrtí opäť siedmich traťových robotníkov. No na peróne stojí dobre živený chlap s veľkou nadváhou. Ak toho chlapa zhodíte z peróna do koľajišťa, vagón ho síce zabije, no o jeho telo sa zastaví a nikto z tej pracovnej zmeny nezahynie. Ako sa rozhodnete?

22 Vžite sa do situácie, že stojíte pri výhybke. Po koľajach sa rúti odtrhnutý vagón. Ak včas neprehodíte výhybku, vagón na stanici zabije v koľajišti siedmich kresťanov. Ak však výhybku prehodíte. vagón s veľkou pravdepodobnosťou zabije len jedného ateistu na druhej koľaji. Aká bude vaša voľba?

23 Šoféruješ, si sám, sama v aute. Je noc a vonku je hrozná búrka. Práve prechádzaš okolo autobusovej zastávky a vidíš tam stáť 3 ľudí:
a) Starú pani, ktorá vyzerá tak veľlmi chorá, že jej do smrti chýba iba pár minút.
b) Starého priateľa, ktorý ti raz zachránil život.
c) Perfektného muža/ženu, o ktorom/ej si celý život sníval/a.
Koho by si zobral/a k sebe do auta, s tým, že tam máš miesto iba pre jednu osobu?

24 Vžite sa do situácie. že letíte s výpravou na teplovzdušnom balóne. Balón náhle začne klesať a môže ho pred pádom zachrániť iba odľahčenie. Jeden pasažier vyhodený z koša by zachránil zostávajúcich turistov. Obetovali by ste sa? Ak nie, na základe akého kľúča by ste zvolili človeka, ktorého by ste vyhodili proti jeho vôli?

25 Tvrdíte, že homosexuálne vzťahy sú rovnocenné s manželstvami. Súhlasili by ste s tým, aby všetky varianty ľudskej sexuality boli zrovnioprávnené, vrátane incestných aj sado-maso vzťahov, polygamie, zoosexuality, dobrovoľnej pedosexuality či samosexaulity?

26 Vaša manželka alebo manžel dostane rakovinu a jej život o pár dní skončí. Budete prvý, komu to očetrujúci lekár oznámi. Poviete jej pravdu do očí alebo v nej budete ešte tých pár posledných dní živiť nádej?

27 Potrebujete peniaze na liečenie svojho dieťaťa. A tak oslovíte bohatých a vplyvných ľudí. Nakoniec sa predsa len niekto uľútostí a dá vám závratnú sumu, ktorá bude stačiť na náročnú operáciu aj pooperačné doliečenie. Lenže tie peniaze budú pochádzať z trestného činu. Ako sa zachováte? Prijmete dar a zachránite život svojmu dieťaťu alebo dar neprimete a svoje dieťa ponecháte osudu?
V tomto bude uvediem podobnú otázku. Predstavte si, že vám boli transplantované obličky od neznámeho darcu. Operácia sa podarila, no zistilo sa, že tie obličky boli násilne odobraté akémusi neznámemu mužovi v Kosove. Bez nich zomrie. Vrátite mu ich a zvolíte radšej vlastnú smrť alebo nie?

28 Veľa sa hovorí o korupcii v zdravotníctve. Dali by ste úplatok lekárovi, ak by uprednostnenie ošetrenia vašej manželky alebo dieťaťa jej zachránilo život aj napriek tomu, že by iný pacient v poradovníku pred vami musel zomrieť práve pre to, že pred neho by bol vďaka úplatku presunutý váš milovaný príbuzný?

29 Boli by ste ochotný dávať podstatnú časť svojho platu ľuďom v núdzi aj napriek tomu, že by ste sám upadol do núdze a zostávala by vám len strecha nad hlavou a jedno studené jedlo denne?

30 V jednej ďalekej krajine zomierala žena, ktorá ochorela na zvláštny druh rakoviny. Existoval liek, o ktorom si lekári mysleli, že by mohol ženu zachrániť. Išlo o zvláštnu formu rádia, ktorú jeden lekárnik v tom istom meste práve nedávno objavil. Výroba bola drahá, avšak lekárnik požadoval desať raz viac, než koľko stála jej výroba. Za rádium zaplatil 200 dolárov a za malú dózu lieku požadoval 2000. Heinz, manžel chorej ženy, vyhľadal všetkých svojich známych, aby si požičal peniaze, a uchádzal sa aj o podporu úradov. Nazhromaždil však iba 1000 dolárov, teda polovicu požadovanej ceny. Rozprával lekárnikovi, že jeho žena umiera, a prosí ho, aby mu liek predal lacnejšie, prípadne aby zvyšok mohol zaplatiť neskôr. Lekárnik však povedal: „Nie, ja som ten liek objavil, a chcel na ňom zarobiť peniaze.“ – Heinz tým vyčerpal všetky legálne možnosti; je úplne zúfalý a uvažuje, či by sa nemal do lekárne vlúpať a liek pre svoju ženu ukradnúť. Ako by ste sa v tejto Kohlbergovej dileme rozhodli vy?

31 Ktoré právo je podľa vás dôležitejšie: Právo na život alebo právo na šťastný život?

32 Máte možnosť vrátiť sa v čase. Rozhodnete sa spoznať svojich rodičov v rokoch, keď mali 16-17 rokov. Teda vek, kedy vás splodili. No keď sa ocitnete v minulosti, dostanete sa do situácie, kedy vaša mama bude čeliť znásilneniu. Zabránite znásilneniu svojej matky v minulosti v jej veku 16 rokov aj v tom prípade, ak vy budete dieťaťom toho znásilnenia?

33 Vžite sa do situácie, že ste boli svedkom zločinu vášho jediného syna. Dopustil sa sexuálneho násilia na batolati. Ako sa zachováte? Udáte ho? Alebo ho podržíte a trestný čin spáchaný vaším synom neoznámite?

34 Predstavte si situáciu: Máte šťastnú rodinu a dve dospievajúce deti. No začnete si niečo so susedkou. Letný románik nezostane bez následkov a susedka otehotnie. Budete ju presviedčať, aby šla na výškrab?

35 Súhlasili by ste so zmenou legilsatívy, ktorá by nariaďovala usmrcovať deti s dowvnovým syndrómom aj po narodení?

36 Súhlasili by ste s povolením genetického výskumu zameraného na vyšľachtenie nových ľudských plemien odoloných voči civilizačným chorobám?

37 Súhlasili by ste s povolením genetického výskumu zameraného na vyšľachtenie nových ľudských plemien odoloných voči civilizačným chorobám aj v prípade, že by tento výskum povoľoval medzidruhové kríženie? (človeka so zvieraťom)

38 Stanete sa svedkom bitky medzi cigáňom a homosexuálom. Ak sa zastanete cigáňa, budú vás mať za homofóba. Ak sa postavíte na stranu geja, vyhlásia vás za rasistu. Koho sa zastanete?

39 Predstavte si, že ste po katastrofe na Zemi prežil sám. Vlastne nie – nájdete totiž telo 17 ročnej dievčiny v beznádejnom bezvedomí. Nemá šancu na prebudenie a jej život vyhasína – je v nezvratnej kóme. Pretiahli by ste ju? (niet svedkov, niet nikto, kto by vás žaloval alebo súdil)

40 Vžite sa do situácie, že Zem postihla katastrofa a prežilo tucet mužov a 5 dievčat. No všetky sú lesbické. Súhlasili by ste s ich prinútením k pohlavnéme styku a nútenému materstvu, ak by to viedlo k prežitiu ľudstva?

41 Vžite sa do situácie, že Zemi hrozí apokalypsa. Aby prežilo ľudstvo, je potrebné zachrániť aspoň jeden pár ľudí – mimo Zeme, na obežnej dráhe. Koho by ste poslali na palubu vesmírnej lode?
a) plodného zdravého muža a plodnú zdravú ženu – dôsledne vybraný pár odbornou komisiou
b) akéhokoľvek muža a akúkoľvek ženu vyžrebovaných losom
c) svojich synov
d) jedného muža vyžrebovaného losom s právom voľby pre výber akejkoľvek osoby
e) pre rovnosť príležitostí by ste losovali z celej populácie obyvateľov Zeme a rešpektovali vylosované osoby
f) dvoch homosexuálnych mužov, lebo na ťažké časy budú potrebné aspoň tie dva možné páry mužských rúk
g dve lesby
h) otca s dcérou s veľkým balením prezervatívov ako dar ľudstva
i) samého Richarda Sulíka, lebo je dobrý ekonóm


Za článok môžete zahlasovať na Vybrali.sme tu: http://vybrali.sme.sk/c/401-skutocne-tazkych-moralnych-otazok-ateistom-k-stedrovecernemu-rozjimaniu/

 

24 thoughts on “40+1 skutočne ťažkých morálnych otázok ateistom k štedrovečernému rozjímaniu.

 1. Keďže autor otázok je taký ťažký spamer a blbec, že ani nevie, kde všade ich skopíroval, dávam svoje odpovede aj sem:

  1. Tí dvaja, ktorí majú najväčšiu šancu na prežitie. Takže ja bych sa tam nemusel dostať.

  2. = 1.

  3. Plod do určitého štádia nie je človek, keďže nemá funkčný mozog. Takže áno, ak by tomu plodu nenarástol mozog, nie je v tom žiadny problém.

  4. Samozrejme, že nie. (Táto otázka napadne len psychopata.)

  5. Samozrejme, že nie. (Táto otázka napadne len psychopata.)

  6. Podľa zákona i všeobecných pocitov ho nesmiem obetovať. No skutočnú odpoveď nepoznám.

  7. Tu je odpoveď jasná. Nesmiem zabiť.

  8. Ovplyvniť budúcnosť sa dá aj inak. Ale ak by jeho zabitie bola jediná možnosť v zabránení 2. svetovej vojny, tak by som ho asi zabil

  9. O 1 miliardu nie je problém.

  10. Nie.

  11. Nie.

  12. Ako sa to vezme. Budem sa zrejme cítiť ako muž s iným telom.

  13. Nie. Ale nemám problém s tzv. “neverou”.

  14. Stať sa homosexuálom nie je rozhodnutie, takže nie, aj keby som chcel.

  15. Hneď by som ho, samozrejme, zverejnil.

  16. Nie. (Táto otázka napadne len psychopata.)

  17. Áno. Nejde o filozofiu, ale o biológiu.

  18. Nie.

  19. Áno.

  20. Lepšie zabiť 1 ako 7.

  21. Lepšie zabiť 1 ako 7. Ale sú tu pochybnosti.

  22. Lepšie zabiť 1 ako 7.

  23. a)

  24. Najťažšieho, takže bych to mohol byť aj ja…

  25. Rovnocenné môžu byť len tie vzťahy, kde sú rovnako osoby plnoprávne a svojprávne.

  26. Takú lož pokladám za veľkú špinavosť, takže jej to, samozrejme, poviem.

  27. Záleží, komu boli peniaze ukradnuté. Asi by som ich prijal a snažil sa ich aj doživotne splácať.
  Obličky, samozrejme, vrátil, ak by ešte žil.

  28. Nie.

  29. Nie, lebo s 1 jedlom denne bych čoskoro prišiel o tú prácu a nemohol bych z neho nikomu pomáhať.

  30. Samozrejme, že vlúpať. To nie je dilema, ale jasná vec. Len idiot môže peniaze považovať za dôležitejšie ako život.

  31. Ani jedno z toho nejestvuje.

  32. Rodičia ma, našťastie nesplodili, keď mali 16-17 rokov. Samovraždu bych nespáchal.

  33. Samozrejme, že oznámim. (Táto otázka napadne len psychopata.)

  34. To záleží od susedky.

  35. Nie.

  36. Áno.

  37. Ak by to neznižovalo inteligenciu ani empatiu, tak áno.

  38. Nevinného, ak je tam taký. T.j. toho, kto bol napadnutý.

  39. Keďže nezvratná kóma = smrť, nie je tam problém.

  40. Áno

  41. a)

  Páči sa mi

 2. Bratu, veľmi ťažká choroba Ťa trápi a vedz, že farárko Ti s ňou nepomôže. Urýchlene vyhľadaj odborníka.
  Dať si toľko práce len preto, aby si na konci opľul človeka (a ver, že mne Sulík tiež nie je dvakrát sympatický) to je také kresťanské!!!

  Páči sa mi

 3. OK, napriek hlúposti otázok a ich nadmernému počtu, som ti to zodpovedal.

  1 Neexistujú dobré kritériá, takže losovaním, s tým, že časť ľudí by mohla byť z losovania vylúčená kvôli veku

  a časť by sa mohla vzdať dobrovoľne. Ale prečo by som práve ja bol ten “pánboh”, ktorý by vyberal?

  2 Dieťa, losovaním – výnimkou je prípad, že by jedno dieťa bolo nevyliečiteľne choré.

  3 Do určitého štádia vývoja embrya by som súhlasil, ale otázka je hlúpo hypotetická – nešlo by o

  transplatáciu, pretože rozdiel vo veľkosti a funkčnosti orgánu by bol priveľký a na vývoj plodu nie je čas.

  Nanajvýš by mohlo ísť o využitie kmeňových buniek embrya.

  4 Určite nie! Ale opäť je to v praxi inak a ak si zaplatíš za orgán, nedozvieš sa, odkiaľ pochádza.

  5 Určite nie! Chorá otázka, ale kresťania ju asi často riešia 😦

  6 Nemôžeme zabiť niekoho kvôli záchrane iných, pokiaľ medzi ich prípadmi nie je celkom priamy súvis, čo v

  tomto prípade nie je: pacienti vyžadujúci transplantáciu vydržia čakať aj ďalšie dni a týždne. Ale otázka je

  hlúpo hypotetická, o transplantáciách sa nerozhoduje takto narýchlo a lekár na kardiológii ani netuší, že

  niekde niekto čaká na darcu.

  7 To isté ako v prvom prípade, aj keď je jasné, že v praxi by ateista aj kresťan mohli zaváhať.

  8 Pokiaľ by to bolko takto slniečkovo-filmové, tak by som ho zabil. Ale v praxi viem, že ovplyvniť históriu je

  zložitejšie a pred prípavou misie by sa muselo vyriešiť veľa otázok. Nemám problém so zabitím Hitlera, ale s

  následkami. BTW, elegantnejšie riešenie by bolo prijať ho na tú akadémiu a umožniť mu stať sa podpriemerným

  umelcom.

  9 Zastavil by som a prípadné problémy s populáciou by som sa snažil riešiť inak (osvetou, antikoncepciou).

  Holokaust používal nadmerne nehumánne prostriedky, takže jednoznačne zastaviť. To už aj masová sterilizácia

  žien by bola výrazne humánnejšia. Otázka je opäť hlúpa, pretože medzi holokaustom a nárostom populácie je len

  voľná korelácia – v komorách zahynula kopa ľudí, ktorí bu už ďalšie deti aj tak nemali.

  10 Nie. Ale v praxi by si to nevedel odhadnúť. A aj zverejnenie Biblie spôsobilo krviprelievanie…

  11 Ja osobne by som to neurobil, ale v praxi sa to bežne robí. A najviac to robili práve kresťanské krajiny.

  12 Nechcel by som byť žena, ale s morálkou to nijako nesúvisí a asi neviem, o čo by som prišiel 🙂

  Subjektívna otázka.

  13 Nie, pretože netúžim byť ženou a moja psychika nie je ženská. Kvôli “záchrane rodiny” by som nebol ochotný

  urobiť ani oveľa menšie veci a nežiadal by som ich ani od ženy. Mimoriadne hlúpa otázka.

  14 Určite nie. Jednak sa človek nemôže gejom stať na vlastné želanie, jednak, ak sa manželka stala mužom, tak

  asi nie preto, aby sa stala gejom. Extrémne hlúpa otázka.

  15 Prestal by som byť ateistom. Opäť hlúpa otázka – nie je problém prispôsobiť sa realite, to kresťania mjaú

  problém, lebo prispôsobujú svoj názor rozprávkovej knižke.

  16 Ešte raz: Ja osobne by som to neurobil, ale v praxi sa to bežne robí. A najviac to robili práve kresťanské

  krajiny.

  17 Informovanosť je nutná, ale nemala by byť príliš emotívna. Takže s filmom nesúhlasil, ale ani s tajením

  toho, čo to vlastne interupcia je a tajením slovného popisu ako sa robí. Ty by si súhlasil, aby ti pred

  ľubovoľnou operáciou premietali film s možnými komplikáciami a detailmi drastických postupov?

  18 Toto nerobíme, ja osobne by som to nerobil, ale mali by sme. Pánbožko to celé zle nastavil, s tou

  evolúciou, však? 😀 Ľudstvo “degeneruje” a kresťanstvo na to má len odpoveď “množte sa a degenerujete sa”.

  19 Hlúpa otázka – taký zákon netreba, pretože sa to bežne robí. Nie je dôvod to upravovať zákonom. Ty by si

  napr. od nádejnej frajerky zapýtal peniaze za plombu? Aj niektoré hrdinky/hrdinovia Biblie to tak robili.

  20 7>1 a nejako tú výhybku nastaviť musím. Takže v prospech siedmich.

  21 Toto je iná situácia, pretože tu by som musel aktívne zabiť. BTW, otázka je hlúpo hypotetická, pretože v

  praxi nikto nemôže VEDIEŤ, že by zhodenie toho nešťastníka na koľajnice vlak zastavilo, bola by to len

  nepodložená hypotéza. A ten nešťastník by sa asi bránil 😉

  22 7>1 a nejako tú výhybku nastaviť musím. Takže v prospech siedmich. BTW, ako by som, pre kristových päť nôh,

  vedel, kto je kresťan a kto ateista?

  Ku všetkým výhybkovým “dilemám” dodávam, že ak by bol čas špekulovať, ktorú výhybku a prehodiť a kto je kto,

  tak by bol čas aj zakričať všetkým, nech sa pracú preč a nič neprehadzovať.

  23 Starú pani, pretože tá to potrebuje najviac.

  24 Obetoval by som sa.

  25 Netvrdím, že homosexuálne vzťahy sú rovnocenné s manželstvami. 😉

  26 Povedal by som jej viac-menej to, čo by chcela počuť. Ak by túžila zomrieť, tak by som je to prezradil, ak

  by sa smrti bála, kľudne by som jej do poslednej chvíle klamal. S morálkou to nijako nesúvisí.

  27 U dieťaťa by som ukradnuté peniaze asi prijal, u seba nie. Vrátenie obličku je hypotetický nezmysel – nedá

  sa to. Inak, často platí, že bližišia košeľa ako kabát, a to aj u kresťanov.

  28 To je dilema lekára, nie moja. Ja by som možno (v živote som ešte úplatok nedal, nanajvýš “všimné”) úplatok

  dal, ale určite nie s tým, že lekár má toho druhého zabiť. A lekár by mi to určite tak ani nepredostrel.

  29 Nie. Nie je to asi celkom správne, ale som rovnaká sviňa ako pápeži a kňazi.

  30 Kradol by som a bol by som ochotný niesť za to zodpovednosť. Ale, opäť ide o umelo vyhrotený prípad, v praxi to také ľahké nebýva, takže by buď nešlo o okamžitú hrozny smrti, buď by som nebol (technicky) schopný ten liek ukradnúť, alebo niečo iné. A napr. smrť dieťaťa verzus vykradnutie tvojho bytu je už ťažšia dilema.

  31 Právo na život alebo právo na šťastný život? Podľa toho, ako zadefinujeme život – kresťania majú problém,

  že toto vzťahujú už na život v ranom štádiu alebo na pacienta v kóme. Neuznávam hypotetické právo nemysliaceho

  organizmu žiť aj za cenu toho, že ten život bude veľmi zlý. Čiže, u zygoty je jednoznačné, že ak jej neviem

  sľúbiť šťastný život, tak ju radšej zabijem, u narodených ľudí je to už iné, hoci eutanáziu v primeraných

  prípadoch uznávam. Prečo si nedokázal vymysleiť trošku múdrejšie znenie otázky?

  32 Áno, zabránim, ale otázka je pekná hlúposť 😀 Nemôžem vedieť, či ja som plodom toho znásilnenia. Ale keby som vedel, tak taký dar, akým je možnosť nenarodiť sa, sa neodmieta 😀

  33 Udám, aspoň si to o sebe myslím. V praxi to býva rôzne, aj u kresťanov.

  34 Ak sa nechcem rozvádzať a brať si ju, tak možno áno (nehrnul by som sa platiť alimenty). Ale všetku rozhodovaciu moc má ona – ja jej nemôžem prikázať ani jedno, ani druhé.

  35 Nepoznám život ľudí s týmto syndrómom, takže neviem. Sú diagnózy, u ktorých by som bol za eutanáziu.

  36 Pocitovo nesúhlasím, ale v budúcnosti to ľudstvo zrejme čaká. A katolícka cirkev to schváli…

  37 To isté ako 36, s dovetkom, že nás čakajú aj androidi, ak ľudstvo prežije a civilizácia neskolabuje. Etický problém určite nevidím v tom “skrížení so zvieraťom”, to máta len kresťanpv, pretože sa chcú cítiť viac ako zvieratá. Problém je v tom, že tí eugenizovaní/robotizovaní ľudia budú proti nám supermani a teda pár generácii ľudstva by muselo prežiť v postavení menejcenných bytostí. Plus to bude otázka peňazí, t.j v rôznych krajinách rôzne. Ale horšie, ako to bolo, keď Jahve updatoval jeden národ na vyvolený a “obdarený najvyšším poznaím” a kázal mu hubiť menejcenných, toi nebude.

  38 Ani jedného – mojou úlohou, pokiaľ na to stačím, je predsa bitku ukončiť, nie pomôcť jednému zbiť druhého.

  39 Ty by si chcel “pretiahnuť” ženu v kóme? Ty prasa!

  40 Ja osobne nepovažujem prežitie ľudstva za hodnotu, takže ja by som nenútil a v danej situácii možno volil skôr samovraždu (ak by mi pravidelný sex tak chýbal, alebo ak by sa mi tých zvyšných 14 ľudí nepáčilo). Ale je kľudne možné, že práve tie ženy by chceli byť oplodnené a nútili by k tomu mužov – toto ťa v kresťanskej hlave nenapadlo, však? 😀

  41 Jeden pár je málo, ale ak sa už hráme na “prežitie ľudstva”, tak a). Tvoj úmysel je tentokrát veľmi priehľadný – chceš len dokazovať, že homosexuáli nezabezpečia prežitie ľudstva… Lenže v reále otázka takto nestojí a tak je tvoja homofóbia neospravedlniteľná 😉

  Ako vidíš, s druhým odpovedajúcim sa celkom nezhodneme, čo je čiastočne tým, že každý ma svoje názory, čiastočne tým, že otázky nestoja za veľa.

  Páči sa mi

  • K bodu číslo 2 – losovali by ste z celkového počtu detí aj v tom prípade, ak by medzi tým počtom detí bolo aj to Vaše? Alebo by ste uprednostnili Vaše dieťa? Podotázka: Uprednostnili by ste Vaše dieťa aj v tom prípade, ak by bolo nevyliečiteľne choré?
   A ešte doplňujúci dodatok – nie je najťažšou nevyliečiteľnou chorobou sám život, lebo aj tak vždy končí smrťou? Aký zmysel má potom znevýhodnenie nevyliečiteľného dieťaťa, keď zomrie rovnako ako dieťa zdravé – časom?

   Páči sa mi

   • Bod 2 je LEN o vlastných deťoch, čiže losoval by som medzi vlastnými deťmi, pretože by som nevedel vybrať. Pokiaľ riešime situáciu cudzie verzus (jedno) vlastné, tak určite vlastné – využil by som právo výberu z titulu faktu, že záchrana kohokoľvek je v mojich vlastných rukách. Ak by bolo moje vlastné dieťa nevyliečiteľne choré, asi by som uprednostnil iné.

    Život ako celok síce nie je bohviečo, ale ak sa už niekto narodil, má šancu prežiť časť života šťastne. To nevyliečiteľne choré dieťa má už tú šancu ďaleko nižšiu a to jeho šťastie by určite bolo kratšie. Tvoje (tykám ti, pretože sme si už určite niekedy tykali) názory sú veľmi zaťažené kresťanskou necitlivosťou k utrpeniu – kresťan často považuje (samozrejme, len cudzie) utrpenie za niečo pozitívne. Teba netrápi, že to choré dieťa bude celý zvyšok života trpieť, prinajmenšom psychicky. Preto nechápeš, prečo by som vybral to zdravé (dokonca aj na úkor vlastného).

    Páči sa mi

 4. Ďakujem za námahu, príležitostne sa k tomu vrátim. Čo sa týka výhrady, že otázky nestoja za veľa… no sú medzi nimi aj otázky profesionálneho odborníka, myslím že má aj vzdelanie psychiatra. Niektoré som teda odkopčil. Cieľ tých otázok smeruje k podstate ľudskej morálky, správnosti nastavenia morálky a jej zmysluplnosti. Význam tých otázok nie je ani v ich odpovediach, ale medzi riadkami tých otázok ako aj odpovedí. O tom nakoniec psychológia správania človeka do veľkej miery je.

  Páči sa mi

Pridaj komentár

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s